Google Area 120 İle Şirket İçi Yetenekleri Dışarıya Kaptırmama Peşinde

0

Area 120

Google, bünyesinde barındırdığı çalışanlarının fikirlerini değerlendirmek ve erken aşamada hayata geçirebilmek için “Area 120” isimli bir geliştirme merkezi kuruyor.

Yeni girişim fikirlerini bünyesinde kaybetmek istemeyen Google, çalışanlarının bireysel yatırımlarını ve başka firmalara geçiş yapmasını önlemeyi hedefleyerek, yetenek kayıplarını en aza indirmeyi planlıyor.

Uzun bir süredir Google Yöneticilerinden olan Don Harrison ve Bradley Horowitz’ in yöneteceği Area 120‘ de Google çalışanları, geliştirdikleri servisler ve uygulamalarla ilgili sunum yapacaklar. Çalışanlar, eğer üzerinde çalıştıkları projede yatırımsal değer görülürse tam zamanlı olarak kendi projelerinde çalışmaya başlayabilecekler. Buna ek olarak yatırım almak için kendi şirketlerini de kurabilecekler.

Yüzde 20 Kuralı

Bilindiği üzere Google‘ ın şirket politikalarından biri olan ” Yüzde 20 ” kuralından dolayı çalışanlarının projelerine ne derece önem verdiği ortada. Bu kural çalışanların haftalık çalışma saatlerinin 5′ te birini yani yüzde 20′ sini kişisel projeleri için kullanabilme yetkisidir. Bu kuralın meyvelerinin ise Google, Gmail ve AdSense gibi başarılı projeler olduğunu göz önünde bulundurursak, şirketin bu hamleyle önümüzdeki günlerde daha pek çok başarılı projeye imza başlayacağı tahmin ediliyor.

Area 120 Google’ a bağlı bir yapı olarak çalışacak. Deyim yerindeyse bir internet dünyasında ve günlük hayatta, yaşama kolaylık katacak dijital kifirler geliştirmenin önemini şirket politikası haline getirmiş olan, mucitler okulu yaratmayı planlayan Google‘ın İnkübasyon merkezinden bir sonraki ”The Next Big Thing” çıkar mı bilinmez ama Google’ın çalışanlarının hayallerini desteklemek için güzel bir adım attığı ortada.

 

Bir önceki yazımız olan Teknoloji'ye Buddha Geldi başlıklı makalemizde Buddha-bot, Budizm ve robo-rahip hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz