Google Tüketicilerin Çevrimiçi Davranışlarını İzliyor

0

Google’ın, uzun zamandan beri alışverişlerini internet üzerinden yapan tüketici aktivitelerini izlediğini biliyorduk. Ancak şirket takip etmeyi bir adım öteye taşıyarak, mağaza gibi çevrimdışı alanlarda da tüketicileri izlemeye başladığını duyurdu.

Tüketicinin yolculuğu açısından yapılan yatırımlara diğer bir nefes getirecek Google aralarında YouTube, Google Maps gibi farklı uygulamalarından topladığı verileri milyonlarca kredi kartı işlemi ile birleştiriyor. Teknoloji devi, bilhassa ABD’de kredi ve banka kartlarının yüzde 70’ine erişebildiğini açıkladı.

Google bütün bilgileri toplayarak,  tüketicilerin satın alma kararlarının dijital ortamdan mı yoksa offline kanallardan mı  yaptıklarını pazarlamacılarla artık paylaşabiliyor. Örneğin, Sephora gibi bir markaya tüketicilerin online rimel reklamını izledikten sonra, bu kişilerin alışverişlerini internet üzerinden mi yoksa Sephora mağazasından nu yaptıklarını söyleyebiliyor.

Google her ne kadar müşterilerinin isimlerini ya da kredi kartı numaralarını markalarla paylaşmayacağını anlatım etse de,  bu yeni ‘konum bazlı takip servisinin’ kişisel verilerin korunmasına yönelik kaygıları arttıracak gibi gözüküyor.

Bir önceki yazımız olan Bilimsel Olarak Zeka Geliştirdiği Kanıtlanmış Alışkanlıklar başlıklı makalemizde beyin egzersizleri, egzersiz ve meditasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz