Google’da Bulamayacağınız Özelliklere Sahip 13 Arama Motoru

0

“Google’da olmayıp da öbür arama motorlarında olabilecek ne var ki?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, Google dünyanın en önemli şirketlerinden ve hizmetlerinden biri. Hatta internet onun etrafında dönüyor desek yanlış olmaz. Fakat unutulmamalıdır ki; Google için bir Güneş benzetmesi yaparsak, çevresinde dönen irili ufaklı gezegenler de mevcuttur. Evet, Google en büyük arama motoru; ancak öbür arama motorları Google’da olmayan bazı özellikler sunabiliyorlar. İşte bunlardan 13 tanesi.

1- Ecosia

Ecosia, siz arama yaptıkça dünyayı daha iyi bir yer haline getirmektedir. Gelirini Burkina Faso, Madagascar, Endonezya v.b. ülkelerde ağaç dikimi için bağışlamaktadır. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

 

2- Qwant

Qwant gizliliğinize ve güvenliğinize dikkat eden bir arama motoru. Ayrıca Google’a göre daha görsel bir platform. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

 

3- Peekier

Pekier, güvenlik ve gizlilik açısından önemli bir arama motoru. Kişisel bilgilerinizi kaydetmez ve ne aradığınızı açtığınız oturumlar arasında takip etmez. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

 

4- SearchTeam

SearchTeam, size takım olarak arama yapmanızı sağlayabilen bir arama motoru. Böylelikle çalıştığınız mevzu, bahis hakkında daha müsait sonuçları bulabiliyorsunuz. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

 

5- Yippy

Yippy aslında eski ve geleneksel bir arama motorundan ötesidir. Eski ismi Clusty olan bu motor, bir aramaları öbür motorlarla denetim edip gruplayarak karşınıza çıkarıyor. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

 

6- Kiddle

Google çocuklar için mükemmel bir ürün değildir. Bu boşluğu gören Kiddle, çocuklar için bir arama motoru olarak piyasaya çıkmış. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

 

7- JustWatch

JustWatch’ın amacı, belli ki insanları birer TV manyağına dönüştürmek! Burası stream şeklinde sıra ve filmleri aratıp izeleyebileceğiniz bir platform. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

 

8- Giphy

İnternetin en eğlenceli parçalarından biri -kanımızca- GIF’ler. GIF’ler için ise en büyük kaynak Giphy’dir. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

 

9- iFind3D

 

3D yazıcı modellerinde Google hala geride. iFind3D, 3D modeller bulabileceğiniz bir hizmet. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

 

10- NASA Images

 

Eğer bir feza tutkunuysanız, sizin arama motorunuz budur! NASA’nın tüm feza arşivini açtığı bu arama motoruna, buradan ulaşabilirsiniz.

 

11- Libraries.io

 

Programcılar için yazılmış bir arama motoru olan Libraries.io; projeniz için istediğiniz kütüphane, modül ve framework’leri barındıran bir dev kaynak. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

 

12- SearchCode

 

Eğer bir programcıysanız, SearchCode tam size göre. Bulmak istediğiniz kodları arayabileceğiniz bir platform. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

 

13- Ludwig

Ludwig bir cümle bulma motoru. Çevirmek istediğiniz cümleyi değil, onun tahmin ettiğiniz en iyi çevirisini yazın. Site, buna eş ifadeleri internetteki veritabanlarında arayacak ve en uygununu karşınıza getirecektir. Arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan LinkedIn Yeniden Hedefleme başlıklı makalemizde LinkedIn ads, LinkedIn remarketing ve LinkedIn yeniden hedefleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz