Google’dan Reklam Engelleme Aracı: The Ad Experience Report

0

Google Chrome kendi reklam engelleme aracı hakkında detayları sunmaya başladı! Şirket tarafından paylaşılan haberde web deneyiminde sorunlara yol açan rahatsızlık verici reklamların engellenebileceği ifade etti. The Ad Experience Report olarak isimlendirilen Google’ın yeni aracı yayıncıların da nasıl etkilenecekleri belli oldu. Süreç şu şekilde işleyecek; araç yayıncı siteye bir skor verecek ve onları, hangi reklamlarının “rahatsızlık verici deneyimler yaşattığı” yönünde bilgilendirecek. Aynı zamanda Google Chrome reklam engelleme aracını kullananlara da farklı seçenekler sunuyor.  Reklam engelleyici kullanan kişiler, diledikleri siteyi beyaz listeye(white list) alarak yalnızca rahatsızlık vermeyen reklamları görebilir ya da belirtilen ücret karşısında reklamsız içeriklerle web sitesinde sörf yapabilirler.

 

Reklamlarda İyileştirme

Öncelikle belirtmek gerekir ki Google Chrome dünya üzerinde en çok kullanılan web tarayıcı, doğal olarak tüm piyasayı kökünden etkileyecek bir gelişme olduğu çok açık.

Ad Age’e açıklama yapan Google Reklam ve Ticaret Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Sridhar Ramaswamy’nin sözleri ise şöyle:

Bir süredir bildiğimiz bir şey varsa, o da reklam deneyiminin gerçek bir problem haline geldiği. Bu durum kullanıcılar için de karışıklık yaratıyor ve onları öfkelendiriyor. Fark ettik ki reklam engelleyiciler, harika içerikler geliştiren ve sitelerinde yaşattıkları reklam deneyimleri konusunda düşünceli olan yayıncılar dahil olmak üzere herkesi cezalandırıyor.

Google yeni teknolojisini bir reklam engelleyici olarak adlandırmıyor; aksine, tüketicilerin en nefret ettikleri reklamları engelleyen bir “filtre” olarak lanse ediyor. Bunlar arasında pop-up’lar, aniden beliren reklamlar, renk değiştirerek sizi ekranda zorunlu olarak 10 saniye bekleten modeller var. Bu reklam filtresinin ardında, üyeleri arasında Google, P&G, Unilever, GroupM, Facebook, Thomson Reuetrs ve The Washington Post bulunan Coalition for Better Ads, Interactive Advertising Bureau ve Association of National Advertisers bulunuyor.

Bahsi geçen daha iyi reklam standartlarına erişmek için yürütülen çalışmanın detayları ise şöyle: ABD ve Avrupa’da 25 bin katılımcıyla yapılan çalışmalarda masaüstü ve mobilde 104 farklı reklam deneyimi gözden geçirildi. Bu sürecin ardından en fazla rahatsızlık verici reklam formatları, Chrome’un “filtre”sine dahil edildi.

Google bu reklam filtresi eklentisini 2018’in başında kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Instagram fotoğraflarını seyahat rehberine Sherpa ile dönüştürün başlıklı makalemizde seyahat rehberi ve Sherpa hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz