Google’dan Snapchat’a 30 Milyar Dolar

0

Sosyal ağ tarafında bir türlü istediğini yapamayan Google’ın, 2016 yılında Snap (eski adıyla Snapchat) için 30 milyar dolarlık bir teklif yaptığı ileri sürüldü.

Business Insider‘da yayınlanan bilgilere göre Google, 2016 yılı başında Snap henüz halka arz olmadan önce 30 milyar dolarlık bir teklif yaptı. CEO Evan Spiegel ise Facebook’un teklif(ler)ini kabul etmediği gibi Google’ın teklifini de kabul etmedi ve borsanın yolunu tuttu. Söz konusu teklifle ilgili net bir kanıt olmamakla birlikte Google açıklama yapmayı reddediyor. Snap ise bu dedikoduların ‘yanlış’ olduğunu söylüyor.

Hemen belirtelim Snap’in piyasa değeri Mayıs ayında 30 milyar dolara kadar çıksa da şu anda 15 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. Bununla birlikte söz konusu asılsız(?) dedikodu bile Snap’in şu anki değerini yüzde 2 civarında zıplatmış durumda.

Google, Snap’e yatırım yapmıştı

Google’ın eski CEO’su ve şu anki Google Başkanı Eric Schmidt’in Spiegel’in danışmanı konumunda ama daha da önemlisi Google, Snap’in yatırımcılarından biri. 2016 yılı sonunda Google’ın CapitalG fonundan 20 milyar dolar değerlemeyle yatırım alan Snap, Google’ın ofis yazılımlarını kullanmayı ve Google Cloud’da 5 yıl kalarak 2 milyar dolar harcamayı taahhüt etmişti.

Google’ın son sosyal ağ başarısının Orkut olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Buzz ve Google+ gibi başarısızlıklardan sonra Snap‘in satın alınması Google için bir diriliş olabilirdi ama Facebook’un Snap’i ezmekte olduğunu da hatırlatmakta fayda var…

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz