Görüntüden kod yazabilen yapay zeka pix2code yazılımcıların işini elinden alacak!

0

Günümüzde görsel tasarımcılar tarafından hazırlanan arayüz tasarımları, yazılım geliştiriciler tarafından kodlanarak kullanılabilir web siteleri veya mobil uygulamalar haline getirilmekte. Fakat yapay zeka alanındaki gelişmeler, gelecekte bu iş akışının değişebileceğinin sinyallerini veriyor.

Danimarka merkezli UIzard Technologies’in tanıttığı pix2code isimli ürün, kendisine verilen bir arayüz tasarımını, derin öğrenme teknikleri kullanarak Android, iOS ve web kodlarına dönüştürebiliyor!

Makine öğrenme (machine learning) yöntemlerinin, nöral ağ (neural networks) yapılarını kullanan bir dalı olan derin öğrenme, mühim derecede yatırım ve araştırma yapılan yöntemlerin başında gelmektedir.

UIzard Technologies’in kurucusu Tony Beltramelli, yaptığı araştırma sonucunda geliştirdiği model ile gelecekte insan gücüyle programlanan arayüzlerin son bulabileceğini söylüyor.

 

Peki, yazılım geliştiriciler işsiz mi kalacak?

Kendisine bu sorunun defalarda sorulduğu belirten Beltramelli, yakın gelecekte yapay zekanın yazılım geliştiricilerin yerini alamayacağını söylüyor.

pix2code uygulamasının hiç hatasız kod ürettiği halinin bile, mantık uygulamaları, etkileşimli parçalar ve animasyonlar gibi konularda her vakit yazılım geliştiricilere ihtiyacı olacağının altını çiziyor.

Uizard Technologies’in asıl amacının tasarımcılar ile yazılım geliştiricilerin arasında bir köprü görevi görmek olduğunu söylerken, gelecekte yapay zekanın insanların yerini alacağına değil, insanlarla işbirliği içinde olacağını söyleyerek içimizi (şimdilik!) biraz da olsa rahatlatıyor.

Bir önceki yazımız olan Eski Apple tasarımcısı ve eski Twitter mühendisinden mükemmel kamera uygulaması başlıklı makalemizde halide, kamera uygulamaları ve Uygulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz