GoT’ta Hangi Karakterin Ölecek?

0

Doktora öğrencisi olan Milan Janosov, 3.000 kıvrıma ve 400 boğuma sahip bir algoritma geliştirdi. Bu algoritma, HBO’nun sevilerek izlenen ve her defasında bizleri şaşkına çeviren ölümleriyle ünlü Game of Thrones’taki karakterlerin hangilerinin öleceğini tahmin ediyor.

Bu olasılıkları üretmek için Janosov, karakterlerin sosyal önemlerini göz önüne alarak yedi farklı sosyal etkileşim mantığı kullandığını ve bilimsel analizi yaptığını dile getiriyor. Bu analizlerde, daha önce hayatta kalmış karakterlerin 2018’de gösterimi bitecek Game of Thrones’un bitiminden önce ölme ihtimallerini belirliyor.

Şu anki grafikler ise kötü adam Ramsay Bolton’un elinde korkunç bir işkence çeken Theon Greyjoy’un ölmesine neredeyse imkansız (yüzde 0.05) gözüyle bakarken, Oberyn Martell’in kızı Tyene Sand’in ölümünün kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Bu tahminler, devam eden modellemenin küçük bir örneği olarak karşımızda duruyor. Ayrıca bu durum, veri madenciliği ve makine öğrenme algoritmalarını kullanarak karmaşık biyolojik soruları cevaplama açısından da yepyeni bir olanak tanıyabilir.

Bu alanda, modelleme süreci, gerçek dünya öngörüleriyle birleştirilmek için yapay zekaya entegre edilmeye çalışıyor. Ayrıca olaylardan yola çıkarak ‘kesin’ tahminlerde bulunabilecek algoritmaların yapay zekaya entegre edilmesi, başta sağlık olmak üzere birçok alanda büyük bir önem arz ediyor.

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz