Grammarly, popüler yazım denetim asistanı için 110 milyon dolar yatırım aldı

0

Grammarly, popüler imla denetimi asistanı için 110 milyon dolar yeni yatırım aldı. General Catalyst, IVP ve Spark Capital’ın katıldığı tur, sekiz yaşındaki Grammarly’nin ilk turu olması yönüyle oldukça önemli.

Freemium modeli ile Şubat 2008’den bu yana piyasada olan Grammarly, karlı iş modeliyle, yatırımcıların dikkatini fazlasıyla çekmeyi başarmış. Grammerly’nin suni zeka destekli imla kontrol aracını günlük 6.9 milyon aktif kullanıcısı var. Chrome, Safari ve Firefox eklentisiyle kullanılabilen Grammarly’nin, Mac uygulaması da bulunuyor. Grammarly, İngilizce yazımlarda gerçek zamanlı, sanal bir musahhih gibi çalışıyor.

Yazarlar, akademisyenler, sosyal medya kullanıcıları ve hatta umumi olarak bütün internet kullanıcılarına muavin olan Grammarly’yi eklentileriyle kullanmaya başladığınızda WordPress, Twitter, Gmail ve öbür sitelerde otomatikman imla denetimi yapıyor. Bugün yalnızca İngilizce dilindeki metinlerde kontrol yapan Grammarly’nin, reklam engelleyicilere eş şekilde, hangi sitelerde çalışıp çalışmayacağına siz karar veriyorsunuz. Grammarly’nin mühim bir sorunu, aleni durumdayken imla sırasında yavaşlamalara sebep olması.

Grammarly aylık 11,99 dolar olan ücretli versiyonunu kullanan üyeleri sayesinde gelir elde ediyor. Ücretsiz sürümde 150 farklı düzeltmeyi barındıran Grammarly, ücretli sürümü ile 250 mühim dilbilgisi hatasını düzeltmekle kalmıyor tümce yapısı ve sözcük haznesini de denetliyor.

Konuyla ilgili TechCrunch’a açıklamada bulunan IVP ortaklarından Jules Maltz, “San Francisco’da gördüğümüz her şeyden daha hızlı büyüyor. Önümüzdeki yıllarda bunun fazla daha anlamlı bir şirket olacağını düşünüyoruz” diyor.

Grammarly CEO’su Brad Hoover, Grammarly’nin yazılanları bir suni zeka sistemi ile hususi olarak anlamlandırıp, tavsiyeleri ona göre sunduğunu söylüyor. Aldıkları yatırımı hem ekibi büyütmeye hem de algoritmayı geliştirmeye harcamayı planladıklarını belirtiyor.

Ukrayna merkezli bir girişim olan Grammarly, CEO olarak atanan Hoover’ın yatırım geçmişi sayesinde işi fazla daha hızlı büyütme fırsatı bulmuş ve ana ofisini San Francisco’ya taşımış.

Türkçe dilinde çalışan eş bir uygulamaya gereksinim olduğunu söylemek hatalı olmaz sanırım.

Bir önceki yazımız olan Apple, Gorilla Glass’ın yapımcısı Corning’e 200 milyon dolar yatırım yapıyor başlıklı makalemizde apple, Corning ve Gorilla Glass hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz