Günlük 250 Milyon kullanıcıya ulaşan Instagram Stories’e canlı videoları yeniden oynatma özelliği geldi

1

Her ne kadar Instagram Stories’in çıkış noktası etik olmasa da yeni özelliklerle rakibi olan Snapchat’i geride bırakmaya devam ediyor. Snapchat ile amansız bir yarışta olan Instagram Stories, insanların daha çok video çekmesini sağlamak için yeni özellikler çıkarmaya devam ediyor.

Instagram Stories, Geçen sene Ağustos ayında Snapchat’in bir klonu olarak ortaya çıktı ve Ekim ayında 100 Milyon kullanıcıya ulaştı. Ocak ayında 150 Milyon ve Nisan ayında 200 Milyon kullanıcıya ulaşan Instagram Stories şu anda 250 Milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. Ne yazık ki bütün uygulama çapında Snapchat aylık olarak 166 Milyon günlük aktif kullanıcıya sahip Instagram ise aylık 700 Milyon aktif kullanıcıya sahip.

Instagram’ın sözcüsü bu konuda: “Yeni yaratıcı araçlardan konum hikayelerine kadar biz her hatıra paylaşmayı kolaylaştırmaya  ve sizin için mühim olan alaka alanlarından ve hesaplardan hikayeleri ortaya çıkarmaya odaklandık. Sonuç olarak hem ABD’de hem de uluslararası kuvvetli bir büyüme görmeye devam ediyoruz.” dedi.

Instagram’ın büyümesi gün geçtikçe hızlanırken Snapchat tarafında yavaş yavaş bir düşüş yaşanmaya devam ediyor. Instagram, son 50 milyon kullanıcısını 2 ayda kazandı. Bundan önceki 50 milyon kullanıcısını ise 3 ayda kazanmıştı. Snapchat’in 2016’nın 2. çeyreğindeki büyüme oranı .2’den 2017’nin 1. çeyreğinde %5 düşmesine karşın Instagram Stories her çeyrekte % büyümeye devam ediyor.

Tüm bu yaşananların yanı dizi Instagram kendine yenilikler eklemeye devam ediyor. Bu yenilikler de bilhassa Snapchat’in yoksun olduğu özelliklerden oluşuyor. Artık Canlı yayınınızı 24 saatliğine Instagram Hikayeler’inizde yayınlama seçeneğine sahipsiniz. Böylece canlı yayınlar derhal uçup gitmiyor. Eğer Canlı Tekrar Oynatma seçeneğini kullandıysanız arkadaşlarınız Instagram Hikaye profilinizde oynat butonuna basarak bu yayını görebilecek.

Yakın zamana kadar bütün canlı yayınlar sona erdikten sonra kayboluyordu. Her ne kadar kullanıcılar canlı yayınları izlemek için çabuk etse de bir süre sonra canlı yayınlar kolayca kaçırılabildiği için kullanışsız bir vasıta haline geliyordu. canlı yayınları hikayede 24 saat tutabilme özelliği, artık kullanıcıların daha çok yayın yapabilmesini sağlıyor.

Bu değişiklik Instagram Canlı Yayın’ı öbür canlı yayınlardan ayıran esas bir farklılığı ortadan kaldırıyor.  Twitter’ın Periscope’u yanıtlama özelliğine video kaydedilebilir hale gelmeden evvel yani sadece 24 saatliğine ruhsat verebiliyor. Facebook Canlı Yayın ise videolarınızı sonsuza kadar paylaşma ve kaydetme imkanı tanıyor. Instagram Canlı Yayın’ı hususi yapan bir özellik ortadan kalkmış oluyor. Yine de yakın arkadaşlarınız, sizi devamlı takip eden kişiler artık sizi 24 saat içinde izleyebilecekler. Bütün bu özellikler de Instagram’ın büyümesinde mühim roller oynamaya devam edecek gibi görünüyor.

Instagram’ın devamlı ve küresel büyümesi genç kitleye sahip Snapchat’i her geçen gün daha fena bir şekilde etkiliyor. Snapchat hayatımıza genç, yenilikçi ve “cool” bir uygulama olarak girdi. Instagram’ın da hayatımıza eş bir şekilde girdiğini hatırlarsınız. Buradaki ayrım her ne kadar etik olmasa da Instagram’ın kendi özellik paletini trendlere göre yeniden inşa edebilmesi oldu. Belki de Snapchat kendini “Hikayeler”in yanı dizi genç hedef kitlenin dışına taşabilmesini sağlayacak özelliklere ve yeni çıkış yapan trendlere odaklanmalı.

Bir önceki yazımız olan Snapchat’e Haritalar özelliği geliyor! başlıklı makalemizde İnstagram, Snap Map ve Snapchat hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.