Herkesi seyahat acentası yapmak isteyen TRVL nedir?

0

Paylaşım ekonomisinin geleneksel modelle iş yapan sektörleri kökünden değiştirdiğine bir fazla kez tanık olduk. TRVL.com ise işi biraz daha farklı ele alıyor ve herkesin bir seyahat acentası gibi nakit kazanmasını amaçlıyor.

Özetlemek gerekirse TRVL.com’a üye olup tatil.trvl.com gibi kendinize hususi bir alt saha adı alıyorsunuz. Bu sayfayı tercihlerinize göre kişiselleştirip çevrenizle paylaşıyor ve yapılacak rezervasyonlardan yüzde 10’a varan komisyon kazanıyorsunuz. TRVL, kullanıcılara ekstra bir tutar yansıtmıyor ve kişiden kişiye tatil önerilerinin gücüne güvenerek sektörü değiştirmek istiyor.

2,5 milyon euro yatırım aldı

Yıllar evvel dijital mecmua platformu Prss’i Apple’a satan girişimciler (Jochem Wijnands & Michel Elings) tarafından kurulan TRVL, Amsterdam merkezli bir girişim ve şu anda 12 benlik bir ekiple sıradışı bir başarı daha yakalamak istiyor. Üstelik TRVL’in başarılı olacağına gönülden inananlar sadece girişimin kurucuları değil. 2,5 milyon Euro (yaklaşık 10 milyon TL) tutarındaki yeni yatırım, yatırımcıların da “kişiden kişiye seyahat danışmanlığı” fikrine inanmaya başladığını gösteriyor. TRVL, bu yatırım ile hızlı bir büyüme yakalamayı hedefliyor.

TRVL’in CEO’su Jochem Wijnands, kendisi ve çevresindeki kişiler için seyahat araması/rezervasyonu yapan her kullanıcının aslında seyahat acentası rolü üstlendiğini söylüyor ve bu fiil için ödüllendirilmeleri gerektiğini ekliyor. Wijnands’ın bu yolda kararlı olduğu kati ancak regülasyonlar vb. engellerin TRVL’in karşısına çıkması mümkün. Dahası gerçek seyahat acentalarının da bireysel kullanıcılar gibi kendi sayfalarını oluşturarak bu rüzgara katılacağından emin olabiliriz.

Özetle TRVL’in etkili ve farklı bir çıkış yaptığı malum ancak iş modelini ispatlaması için biraz zamana ihtiyacı var. En azından şu anda sadece İngilizce olan içeriklerin farklı dillere çevrilmesi, TRVL’in başarısı için anlamlı bir katkı sağlayabilir. Eğer seyahat rehberliğinize güveniyorsanız şimdiden trvl.com’a aza olup kendi sayfanızı oluşturabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yollando: Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin yurt dışı satışlarını artıracak girişim! başlıklı makalemizde E-ticaret, Serdar Güvenkaya ve Yollando hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz