İkinci El Otomobil Piyasasına Uygulamalı Çözüm

0

Otomotiv sektörünün yararlı girişimlerinden biri olan Otokaca, ikinci el otomobillerin tahmini değerini hesaplıyor. Özellikle otomobillerini satmak veya yeni araba almak isteyenler için oldukça başarılı bir alternatif olan Otokaca’nın ilk temelleri 2012 yılında hazırlanan bir tez çalışmasında atıldı.

2015’in Ekim ayında kurulan Verikar Yazılım’ın projesi olan Otokaca, Kosgeb’den destek alınarak hayata geçirildi. Ayhan Demiriz ve Hasan Kıyak tarafında geliştirilen Otokaca, 16 Mayıs 2016 tarihinde ise kullanıma sunuldu. 2. el otomobillerin tahmini piyasa değerlerini kullanıcılara sunan Otokaca, piyasa değerinin yanı sıra, raporlama ve analizler gibi yenilikler de sunuyor.

Güncel verilerden piyasa geneline ait satış raporları derleyen Otokaca’nın çalışmalarına misal olarak, en fazla satılan 20 marka, satılma oranı en yüksek 20 marka, ve en fazla satılan 20 seri gibi mühim raporları gösterebiliriz. İkinci el otomobil alım ve satımında kullanılabilecek mühim analizler de paylaşan Otokaca, kullanıcılarının ziyan etmeden alım ve satım yapmasını hedefliyor.

Otomobillerin marka, seri, üretim yılı, model, kaç kilometrede olduğu, vites türü, yakıt türü ve kasa tipi gibi değişkenlerine göre ortalama piyasa değerini hesaplayan Otokaca, oldukça detaylı hesaplamalar yapabiliyor.

Ortalama piyasa değerinin yanı dizi üst limit, üst çeyrek, alt çeyrek ve alt limit olmak üzere toplamda 5 farklı eder seçeneği sunan Otokaca, aynı kriterlere uyan ve daha önceden satılmış otomobillerin ortalama olarak hangi fiyattan satıldığını da kullanıcısına sunuyor.

Tasarımsal anlamda rakiplerinin gerisinde

Seçilen kriterlere uyan modellerin ortalama olarak kaç kilometre kullanıldığını ve satışı gerçekleşen otomobillerin kaç kilometrede satıldığının bilgisini de paylaşan Otokaca, tamamen ücretsiz bir platform. Otokaca’yı bir camekan projesi olarak gören Verikar Yazılım, gelirlerini ise verdiği kurumsal hizmetlere borçlu. Toplamda 3 tane müşterisi bulunan Verikar Yazılım, gelirlerini aylık ücretler sayesinde elde ediyor.

Cardata, Manheim Türkiye, Arabam.com ve Indicata gibi mühim rakipleri bulunan Otokaca, ortalama piyasa değerinin yanı dizi belirlenen fiyata otomobili satma olasılığını hesaplamasıyla rakiplerinden ayrılıyor. Otokaca, kullanışlı bir internet sitesine sahip olsa da, tasarım anlamında rakiplerinin gerisinde kalıyor. Otokaca, sitenin tasarımsal anlamda gelişmesi veya mobil uygulama desteğine kavuşması gibi yeniliklerle birlikte fazla daha aka bir kitleye ulaşabilir.

Arabam olarak kaydet

Bir önceki yazımız olan Kurumsal Firmaların Yazılım Güvenliğine Girişimci Çözümü başlıklı makalemizde AttackFlow ve Caner Özden hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz