İleri Seviye Kodlama Öğrenmek İsteyenler İçin İngilizce Kaynaklar

0

İş arama sürecinde, belirli bir alanda bir uzmanlığı olanlar genel olarak daha rahat iş bulabiliyor.  Aynı şekilde programcı olarak iş bulabilmek için de bir konuda uzmanlaşmış olmak gerekiyor. Bugünün iş dünyasında bazı teknolojiler yaygınca kullanılıyor ve ihtiyaca göre bazı programlama dillerine talep çok fazla gelmektedir. 

Bir dilde uzmanlaşmak için en az 1-2 ay çalışmaya ihtiyacınız olacak. Bu nedenle bizim önerimiz, bu liste içerisinden en çok ilginizi çeken programlama dilini seçip o alana yoğunlaşmanız şeklinde ilerlemeniz sizin için daha bilgilendirici olacaktır. Farklı seçenekler arasında gidip gelerek zaman kaybetmeyin deriz. 

Türkçe kaynaklardan sonra, online platformlarda derya deniz olan İngilizce kaynakların da listesini başlangıç seviyesi ve ileri seviye olarak ayrılmış şekilde Kodluyoruz Akademi‘den derleyerek sunuyoruz. 

Başlangıç seviyesi: Kodlamayla tanışın

#Codecademy

Codecademy pek çok yazılım dilini hem ücretsiz hem de eğlenceli şekilde öğretiyor. HTML & CSS, Ruby on Rails, Java, JavaScript, Python, PHP gibi farklı programlama dillerini buradan öğrenebilirsin.

#Coursera

Çoğunlukla dünyanın seçkin üniversiteleri tarafından hazırlanan ve pek çok yazılım dilinin öğretildiği kursları bu sitede bulabilirsiniz. Ücretli kurslar olduğu gibi içeriklerin bir kısmını ücretsiz de tamamlamak mümkündür. Coursera’nın en çok beğenilen ve bizim de önerdiğimiz derse buradan erişebilirsin.

#edX

MIT ve Harvard Üniversiteleri tarafından başlatılan edX, kitlesel açık kaynaklardan bir diğeridir. Üniversite seviyesinde pek çok alanda eğitim kurslarını ücretsiz alabilirsiniz. edX’in en çok beğenilen derslerinden olan ve bizim de önerdiğimiz derse buradan erişebilirsin.   

İleri seviye: Bir alanda uzmanlaş

Apple’ın işletim sistemi olan iOS yazılımı hakkında bilgi edinmek ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için buradan detaylı açıklamaya ulaşabilirsin.

#How to make an iOS App – Udacity 

Udacity’nin iOS uygulama geliştirilmesini anlatan ücretsiz ve ileri seviye kursudur. Kursun tamamlanması yaklaşık 3 ay alacaktır. Kurs bitiminde iOS uygulama geliştirilmesi hakkında ileri seviyede bilgi sahibi olabilirsin.

#Learn the Essentials of Swift – Developer Apple

Apple’ın resmi kaynaklı sitesidir. Kendini Swift ile kodlama konusunda eğitebileceğin en iyi kaynaklardan biridir.

#Learn Objective-C

Bu kısa ve öz kaynak Objective-C ile ilgili temel bilgileri öğretecektir. İlerlemek için örnek projeyi buradan indirebilirsin.

#Stanford – Developing iOS 9 

Stanford Üniversitesi’nin iOS uygulamalarını geliştirmek için düzenlediği dersleri video şeklinde buradan izleyebilirsin.

#LearnSwift.tips

Ücretli ve ücretsiz çeşitli Swift öğrenme kaynaklarını bünyesinde toplayan kaynaktır. Swift kaynaklarını seviye seviye öğrenebilirsin. 

Mobile Developer – Android

Google tarafından geliştirilen işletim sistemi olan Android yazılımı hakkında bilgi edinmek ve aklındaki soru işaretlerini gidermek için buradan detaylı açıklamaya ulaşabilirsin.

#Building Your First Android App – Google 

Google kendi resmi sitesinde, yazılımcılara Android ile sıfırdan başlayarak ilk uygulamalarını nasıl yapabileceklerini detaylarıyla anlatıyor.

#Developing Android Apps – Android Fundamentals – Udacity

Udacity üzerinden Google’ın kendi oluşturduğu 1 saatlik ücretsiz Android geliştirme dersidir.

#Codepath – Android Topluluğu

Android yazılımına sıfırdan başlayanları ve uzman yazılımcıları bir araya getiren, yazılımcılara geliştirme ve test kaynakları da sağlayan Android topluluğudur.

#Reddit – Android Yazımlımcıları Topluluğu

Android yazılımcılarını bir araya getiren, yazılım geliştirme sırasında karşılaşılan konuların ve sorunların tartışıldığı Android topluluğudur.  

 Front-End Web Developer – HTML/CSS/Javascript

HTML, CSS ve Javascript yazılımları hakkında bilgi edinmek ve aklındaki soru işaretlerini gidermek için buradan detaylı açıklamaya ulaşabilirsin.

#HTML ve CSS’e Giriş Dersleri – Udacity

Udacity üzerinden ücretsiz web geliştirmeye giriş dersi alabilirsin. Yeni başlayanlar için temel bir kaynaktır.

#Web Tasarım Temelleri – Udacity

Udacity üzerinden ücretsiz web tasarım temelleri dersidir. HTML ve CSS giriş dersinin üzerine web tasarımı hakkında da detaylı bilgi edinmek isteyenler için birebir. 

#TCP, IP ve Diğer Protokoller -Udacity

Udacity üzerinden ücretsiz web teknolojileri ve web protokollerine giriş dersi alarak protokoller hakkında detaylı bilgi edinebilirsin. Web sistemleri nasıl çalışır diye merak ediyorsan, bu kaynağa mutlaka bakmalısın

#Bootstrap’a Giriş (edX)

edX’in web geliştirmecilerine yönelik Bootstrap kullanımı ve geliştirme alanları için verdiği ücretsiz derstir.

Back-End Developer – PHP

Back-End Developer PHP hakkında bilgi edinmek ve detayları öğrenmek için buraya tıklayın.

#Learn PHP (Codecademy)

Codecademy’nin bu ücretsiz kursunda PHP ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsin.

#Learn PHP

PHP’ye giriş için güzel ve kullanışlı bir web sitesidir. Bu platform PHP programlama dili öğrenmek isteyen herkes içindir.

#PHP.net Dili Referansları (PHP Resmi Sitesi)

PHP kullanımına dair gerekli tüm detayları bulabileceğiniz PHP.net’in resmi internet sitesidir.  

#PHP The Right Way (Orta Seviye)

PHP hakkında en güncel bilgileri bulabileceğiniz, PHP kullanımına dair deneyimlerin paylaşıldığı bir web sitesidir. Genel olarak orta ve ileri seviye PHP geliştirmecilerine hitap ediyor.

Back-End Developer – Java

Back-End Developer – Java hakkında bilgi edinmek ve detayları öğrenmek için buraya tıklayın.

#Intro to Java (Udacity)

Udacity’nin Java Programlama diline giriş dersidir. San Jose State üniversitesi tarafından geliştirilmiş olup standart bir bilgisayar programlama ders programını takip eder. Derse erişim ücretsiz olmakla birlikte, dersin tamamlanması yaklaşık 4 ay sürecektir.

#LaunchCode Java Class

Bu ders Java Programlama diline giriş dersi olmasına rağmen daha çok problem ve alıştırma odaklı olup Java programlama dilini uygulayarak öğrenmek isteyenler için daha idealdir.

#Zero Effort Spring Boot (Youtube Video)

Java dilini kullanan programcılar için tasarlanmış çok sayıda web modeli mevcuttur. Spring ise bunlar arasında en çok kullanılanıdır. Bu video Spring öğrenmek isteyenler için önemli bir kaynaktır.  CS50 dersinde kullanılan bir problemi Java dilinde Spring kullanarak yapmanız isteniyor. Öğrendiklerinizi uygulamak için güzel bir fırsat..

Bu kaynağın herkese yararlı olması dileğiyle, mutlu öğrenmeler!

Bir önceki yazımız olan Grafik Tasarım Kim İçindir? başlıklı makalemizde Grafik tasarım, Grafik tasarım kim içindir ve graphic desing hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Mahmud Altundemir

Performans Marketing ve Online Medya Planlama alanlarında kendisini geliştirmeye devam ediyor....

Yorum Yaz