İlk #SOSYALMARKA100 Sonuçları Açıklandı

0

Markaların sosyal medyada ne kadar varlık gösterdiğini ölçümleyen Diplomacy.live Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen #sosyal100marka isimli projesinde sosyal medyayı en iyi kullanan 100 markayı belirledi. #sosyalmarka100 gerçekleştirilirken E-ticaret siteleri, mobil uygulamalar ve tabi ki sosyal medya hesapları dikkate alınarak ölçümlendi.

100 Marka 555 Sosyal Hesap

100 markanın toplamda 146 internet sitesi, bu markaların 555 sosyal ağ hesapları ve Android, IOS, Windows ve Blackberry sistemli 146 mobil uygulama ölçümlendi. #sosyalmarka100’ün üç ayda bir tekrar gerçekleştirileceği söyleniyor. Bu da artık markaların sosyal mecralarda daha fazla rekabet göstermesine sebep olacak önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Dijitalin gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer kaplamasına birebir örnek olarak gösterebileceğimiz bir örnek olay diyebiliriz.

Reyting Puanları

#Sosyalmarka100 global olarak onaylanmış harf sistemiyle sıralanmış ve yapılan araştırmalar sonucu en sosyal marka 66.29 puanla ve BB++ harf notuyla Garanti Bankası oldu. Garanti’yi 66.03 ile dünyada ülkemizi önemli bir şekilde temsil eden Türk Hava Yolları yer alıyor ve Türk Hava Yolları’nın harf notu da BB++ olarak karşımıza çıkıyor. Türk Hava Yolları’nı 66.12 puanla yine bir banka markası Akbank BB- harf notuyla takip ederken sırasıyla ilk 10 marka Ford, Hepsiburada, Türk Ekonomi Bankası, DenizBank, Markafoni, Rixos, Avon oldu.

sosyalmarka100-mecra sıralaması

Tüm Sosyal Mecralarda Liderler Farklı

Markalar Facebook, Twitter, İnstagram mecralarında farklı stratejiler uygulayarak birisine ağırlık vermiş diyebiliriz. Facebook’u aktif bir şekilde kullanan lider markalara bakacak olursak Garanti Bankası, TeknoSA, BSH Türkiye ve BSH Kariyer, LG ve Yapı Kredi gözümüze çarpıyor. Twitter’de ise durum farklı Twitter’i en çok kullanan marka Mavi, Twitter’da Mavi’yi , Pegasus, Boyner, Ford ve Lenovo takip ediyor. İnstagram’da ise işler biraz daha farklı, tüm lider markalar kişisel ürün markaları olarak dikkat çekiyor. İlk sırada ise Avon var, İnstagramda Avon’u Beymen, Mavi, Ramsey, Trendyol takip ediyor. Son zamanlarda internette video önem kazandı, Youtube’da lidere baktığımız zaman yerli bir marka olan Ülker’i görüyoruz ve Youtube’da Ülker’i , LG, Turkcell, THY ve Coca-Cola takip ediyor.

İlk #sosyalmedya100 sonuçları bu şekilde, bakalım markalar bir sonraki #sosyalmedya100 sonuçlarında bu tabloyu değiştirmek için hangi taktik ve stratejileri uygulayacak göreceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

sosyalmedya100-genel sıralama

 

 

Bir önceki yazımız olan Facebook Filipinler Ofisini Açtı başlıklı makalemizde facebook filipinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz