İlk yatırımına imza atan KolayOto.com, platform olmayı ve ölçeklenebilir büyümeyi hedefliyor

0

2013 yılında araba sahiplerinin ihtiyaçlarını tek noktadan karşılama hedefiyle kurulan KolayOto.com, ilk ve mühim bir yatırım turuna imza attığını açıkladı.

İzmir merkezli Sekizgen Bilişim A.Ş. çatısı altında kurulan KolayOto.com, aldığımız bilgilere göre ilk yatırımını 25 milyon TL değerleme üzerinden alırken yatırım tutarı yaklaşık 2 milyon TL olarak gerçekleşmiş. Yatırım turuna da 4 farklı yatırım şirketi katılmış.

Hatırlatsanız Mart ayında internetten araba lastiği satışı üzerine bir havadis, bilgi, salık yapmış ve orada Kolayoto.com adına Onur Eren’in paylaşımlarına yer vermiştik. Onur Eren, “2017’de bu dikeyin 50 milyon liranın üzerinde bir pazar hacmine kavuşacağını ve yüzde 40’ın üzerinde pazar payı hedefliyoruz.” demiş ve 2016 yılında 24 binden çok araba sahibinin lastik değişimi yaptıklarını paylaşmıştı.

50 binden çok mahsul çeşidi

Aldığımız bilgilere göre KolayOto, şu anda 1.300’den çok lastik firması ve oto servis ile yaptığı anlaşmalı olarak çalışıyor ve kullanıcılarına 50 binden çok mahsul çeşidi, 6 binden çok lastik çeşidi sunuyor. Türkiye’nin 81 ilinde montaj imkanı sunan girişim, yeni yatırım sayesinde alıcı memnuniyetini koruyarak ölçeklenebilir operasyonel yatırımlar yapmayı ve araba sahiplerinin karşılanmamış ihtiyaçlarına cevap vermeyi planlıyor.

Platform haline gelmeyi ve ölçeklenebilir büyümeyi hedefliyor

Onur Eren / Kolayoto.com

Şampiyon Ralli Pilotu Orhan Avcıoğlu ile işbirliği yaparak araba sahipleriyle anlamlı bir münasebet kuran KolayOto, bu yıldan itibaren kullanıcı toplulukları oluşturmayı, marka, servis sağlayıcı ve araba sahipleri arasında bilgi, mahsul ve hizmetin paylaşıldığı bir platform haline gelmek için adımlar atıyor. Müşterilerinin ihtiyaçlarını tek noktadan kaşılamayı hedefleyen Kolay Oto, Mart ayı itibariyle hizmete açılan Kullanıcı Topluluğu ve Yardım Merkezi, blog, hususi koleksiyonlar, hususi videolar gibi yeni içerik kanallarıyla da bilinilirliğini artırmayı amaçlıyor.

KolayOto Kurucu Ortağı Onur Eren, “Dünyada otomobille ilgili alımların yüzde 72’si, ani çok kanal üzerinden araştırma yapıldıktan sonra gerçekleşiyor. Avrupa’da otomotiv sektöründe online alışveriş oranı Türkiye’nin 3 misli seviyesinde ve online alışverişin yüzde 70’i uzmanlaşmış dikey e-ticaret oyuncuları tarafından gerçekleştiriliyor.” diyor ve bu yatırımla birilikte KolayOto ekibini ve büyümesini ölçeklenebilir şekilde büyütmek istediklerini bizimle paylaşıyor.

Türkiye’de e-ticaret ve hizmet bulma dikeylerinin henüz yolun başında olduğunu düşünürsek KolayOto’nun önünde aka bir pazar olduğunu söyleyebiliriz. Bu yatırımın KolayOto’yu ne kadar hızlandıracağını ise önümüzdeki dönemde hep beraber göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Shopify online ve offline mağazalar için yeni ödeme çözümlerini tanıttı başlıklı makalemizde shopify ve Square hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz