İlk yılında 20 milyon kişiye ulaşan Koton.com, 2017’de yurtdışı açılımını başlatıyor

0

Türkiye’de popüler perakende giyim markalarından biri olan Koton, Eylül 2015’te e-ticaret adım attı. Bu başlangıç Türkiye’nin popüler bir markası için biraz geç olsa da Koton.com artık şirketin en aka mağazası olarak tam gaz yoluna devam ediyor.

Altyapı, süreç, organizasyon tarafında ölçeklenebilir ve çok uluslu bir yapıyı destekleyecek bir bina inşa eden Koton.com, aldığımız bilgilere göre e-ticarette alıcı davranış verilerini hem koleksiyon üretiminde hem de mağaza konum süreçlerinde çok aktif kullanmaya başlamış. Konum ve demografi tabanlı müşteri ilgisini okumaya başlayan Koton, mahsul bazlı dönüşüm verilerini de alarak mahsul ve koleksiyonlarıyla ilgili içgörü oluşturur hale gelmiş. Bu içgörüyü de yeni mahsul tasarımlarında kulanmaya başlamış.

Koton Yönetim Kurulu Eş Başkanı Gülden Yılmaz, “Smoke test projemiz ile henüz üretimini yapmadığımız ürünlerle ilgili tıklanma oranlarını ve eş ürünlerin performansına göre karşılaştırarak üretip üretmeme kararlarını veriyoruz. Site arama verileri de trend takibinde kullandığımız en mühim verilerden biri.” diyor ve e-ticaret tarafını son radde verimli kullandıklarına işaret ediyor.

Koton.com ilk yıl 20 milyon tekil ziyaretçi ağırladı

Gülden Yılmaz – Koton Kurucu Ortağı

Gülden Yılmaz’ın paylaştığı rakamlar da Koton’un e-ticaretteki ağırlığını arttırdığını gösteriyor. İlk senesinde 50 milyon ziyaret ve 20 milyon tekil ziyaretçi sayısına ulaşan Koton.com, 2016 son aylarında internetten satışlar yurtiçi sezon mağazalarının yüzde 4’üne ulaştırarak Türkiye ortalamasının (yüzde 3,5) üzerine çıkarmış. Koton.com, 2017’de ilk 3 ay itibarıyla geçen seneye göre trafiğini yüzde 83, satışlarını da yüzde 100 arttırmış.

Tüm kanallarda kesintisiz, bütünleşik ve mükemmel bir kullanıcı deneyimi yaratmayı hedefleyen Koton, 2017 yılında büyümesinin yüzde 85 seviyelerinde olacağını tahmin ediyor. Yurtiçi sezon mağazalarında LFL büyümesinin yüzde 27’sinin de bu kanaldan gelmesini bekliyor ki bu noktada Koton’un 165’i yurtdışında olmak üzere 450 mağazada, dünya genelinde ise 800’den çok noktada satış yaptığını paylaşalım.

“Koton.com, 11-12 fiziki mağazasının cirosunu yapıyor”

Gülden Yılmaz, Koton.com’un ortalama 11 – 12 Koton mağazasının toplamına denk bir cirosu olduğunu da ekliyor ve şu verileri bizimle paylaşıyor;

  • Koton.com’dan alışveriş yapanların yüzde 74’ü kadın. İnternet ziyaretçilerinin yüzde 44’ü 25-34 ıslak arasında. Koton.com, Türkiye’nin 81 ilinden sipariş alıyor ve siparişlerin yüzde 40’ı Koton mağazası olmayan ilçelerden geliyor.
  • Site trafiğinin yüzde 67’si, satışların da yüzde 52’si mobilden geliyor. Geçen yıl mobilin trafik payı ilk 3 ayda yüzde 57, satış payı ise yüzde 32 idi.
  • Koton.com, 20 binden çok çeşidiyle Koton’un en varlıklı mahsul yelpazesine sahip mağazası konumunda.

Gülden Yılmaz, 5-6 yıl içinde e-ticaret satışının yekün ticaretten aldığı payın yüzde 10 seviyelerine geleceğini söylüyor ve bütün planlarını bu vizyona göre yaptıklarını da paylaşıyor. Stüdyo tarafında ağırbaşlı bir yatırımlar yaptıklarını söyleyen Yılmaz,  “Ürünlerimizi ortalama 15 saatte kargoya teslim ediyoruz.” diyor ve “E-Ticaret’ i marka olarak dünyada yaygınlaşmamızın bir öncüsü olarak konumlandırıyoruz.” diye ekliyor.

Koton.com’un üç yıllık genişleme stratejisinde neler var?

Gülden Yılmaz, ilk olarak Temmuz ayında Türkiye’den gönderim ile 45-50 ülkeye satış yapmaya başlayacaklarının bilgisini veriyor ve küresel açılım stratejisiyle ilgili şu bilgileri paylaşıyor;

“Bir yıl içinde Türkiye’den yurtdışına satışımızın yekün satışın yüzde 7-10’ununa ulaşmasını hedefliyoruz. Ayrıca Avrupa, Rusya ve Amerika’da bazı pazar yerleri ve a/v kulüpleriyle entegrasyon çalışmalarımız var. 2017 yılında Rusya üzerinden bölge ülkelere de hizmet verecek şekilde operasyona başlamayı planlıyoruz.

Bunu takiben Avrupa ve Ortadoğu Bölgesi’nde bir hub üzerinden ayrıca Hindistan’da online satış operasyonuna kendimiz veya o bölgedeki bayilerimizle başlamayı değerlendiriyoruz. Bu ülkelerin her birinde ilk hedefimiz 3 yıl içinde online satışın payını o memleket standartlarına getirmek olacak.Şu andaki en mühim önceliğimiz vatan dışı gönderi ve omnichannel projelerin hayata geçirilmesi.”

Gülden Yılmaz, Koton.com’a şu anda yüzde 90 çeşitlilik yansıtıldığını ve bunu daha da artıracaklarını söylüyor. Ayrıca internete özel koleksiyonlar üretmeyi planladıklarını ve bilhassa çocuk/bebek tarafında potansiyel gördüklerini anlatım ediyor. Ayakkabı, çanta ve umumi olarak ‘premium’ ürünlerde genişlemeyi değerlendirdiklerini söyleyen Yılmaz, internet tarafında farklı markalarla iş birliklerini değerlendirmek istediklerini de ekliyor.

Koton.com’un Türkiye’de e-ticaret hacminin büyümesine mühim katkılar sağlayacağı aşikâr ve biz de bu büyüme adımlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir önceki yazımız olan Erkeklere özel alışveriş sitesi CoolMenClub, Türkiye’den dünyaya açılmak istiyor başlıklı makalemizde CoolMenClub, erkek alışveriş ve İnternetten alışveriş hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz