Improbable iddialı simülasyon teknolojisi için 502 milyon dolar yatırım aldı

0

18’inci yüzyılda gerçekleşen Sanayi Devrimi’nin son devrelerini yaşayan dünyamızda Matrix’in mimarı olmaya namzet bir girişim varsa bu, Improbable olabilir. Alternatif gerçeklikleri devasa ölçeklerde inşa etmeyi olası hale getiren teknolojisiyle bu şöhrete kavuşan İngiltere merkezli girişim, artık bir unicorn. Softbank liderliğinde 502 milyon dolar yeni yatırım saha Improbable, tüm yatırımı dağıtık işletim sistemi SpatialOS‘in geliştirilmesinde kullanacak.

2012 yılında University of Cambridge’den mezun iki bilgisayar mühendisi Herman Narula ve Rob Whitehead tarafından kurulan Improbable, bir sanal gerçeklik girişimi değil. Devasa ölçekte simülasyonlar yapmayı sağlayan bir yazılım sağlayıcısı ya da alternatif gerçeklikler inşa eden bir girişim Improbable için daha doğru tanımlar. “Bilişimin bir sonraki mühim aşamasının, insanların deneyimini zenginleştiren ve gerçek dünyayı nasıl anlamlandırdığımızı değiştirecek aka ölçekli sanal dünyaların ortaya çıkışı olacağına inanıyoruz. Improbable’da son birkaç yılımızı bu vizyon için lüzumlu esas altyapıyı kurmakla geçirdik” diyor Improbable CEO’su Herman Narula.

SpatialOS: Devasa ölçekte simülasyonlar için işletim sistemi

Söz konusu altyapı geliştirmelerinden biri de SpatialOS. Improbable, video oyun simülasyonları ve sanal dünyalar inşa etmek geliştirdiği işletim sistemi SpatialOS’i herkes için erişilebilir hale getirmeyi istiyor. Yani aka oyun şirketlerinden müstakil geliştiricilere herkesin bu işletim sistemi üzerinde çalışarak karmaşık simülasyonlar çalıştırmasının olası olması isteniyor. Halihazırda geliştiricilere açılan SpaticalOS’in kullanıcıları arasında Google da var.

Improbable bugün oyuncusunu korsan gemilerde uçuran MMO tarzı Worlds Adrift ve Second Life’ın sanal gerçeklik yorumu olarak tanımlanan MetaWorld oyunlarını geliştiriyor. Girişimin kompleks etkileşimlerin altından kalkacak simülasyon altyapısı yalnızca oyunlarda değil, yeni şehirlerin kurulmasından insan bedeninin bir ilaca tepkisine kadar fazla farklı alanlarda kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan AcilHurda.com: Hurda alım satımına aracılık eden pazar yeri başlıklı makalemizde Acil Hurda, Eda Çelik ve Geri Dönüşüm hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz