İnandırıcılık Etkisi

0

İnandırıcılık Etkisi

Tüketicilerin davranışlarını dikkate değer biçimde belirlediği gerçeğiyle karşımıza çıkan inandırıcılık etkisi, markalar ve seçecek oldukları doğru mesaj stratejisi açısından oldukça önemlidir. Markaların tüm dünya piyasasındaki inandırıcılık oranını ölçen Cohn&Wolfe bazı sonuçlara dikkat çekti. Araştırma sonucuna göre markaların tüketiciler tarafından inandırıcı bulunmadığı büyük oranda elde edilen bir sonuç. Bu da beraberinde markaların dürüst olmadığı anlamına geliyor. Yapılan araştırma 15 pazar, 12 bin tüketici ve global markalar üzerinde yapılmış, katılımcıların %90’ı inandırıcı buldukları markaları tercih edeceklerini %20’lik kesimin de inandırıcı buldukları markalara yatırım yapabileceğini belirtmiştir. Ayrıca elde edilen sonuca göre inandırıcılık düzeyi olarak 97 puanla listenin zirvesinde Disney bulunuyor. Aynı listede BMW, Microsoft, Amazon ve Apple ilk beşte yer alırken Intel, Audi, Samsung, Adidas ve Lego ilk onda yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Marka İletişim Stratejilerinde Yeni Trendler başlıklı makalemizde marka iletişim stratejileri ve Marka iletişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezundur. Beden Dili,Zaman Kontrolü,Stres Kontrolü,Sosyal Medya Yönetimi,Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim alanlarında seminer ve konferanslara katılarak hem ulusal hem uluslararası geçerlilik taşıyan sertifikalara sahip oldu.TÜHİD’in düzenlediği Altın Pusula İletişim Ödülleri kapsamında çalışması olmakla birlikte mezun olduğu bölümde bitirme çalışması olarak “Sosyal Medya Reklamlarının X,Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışmalarına ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Yorum Yaz