INFLUNCER MARKETING ETKİLİ KULLANIM

0

influencer-marketing-tool

Akıllı cihazların hayatımıza girişi, dijitalin yükselişi vb. küresel değişim ve gelişmeler her alanda olduğu gibi pazarlamacılar için de değişim ve farklılaşmayı zorunlu kılıyor. Rakiplerin gitgide arttığı bu ortamda pazarlama da sosyal medyanın nimetlerinden yararlanmaktan geri kalmıyor. Pazarlama her ne kadar sosyal medya ile iç içe girerse o kadar çok yeni trendle karşılaşılıyor.

 

Bu trendlerden biri de Influncer Marketing’dir. Markaların içerik üreticilerine olan ihtiyacının tırmanışa geçtiği bu rekabet ortamında, kendi sosyal medyalarını kurup beraberinde geniş kitlelere ulaşmada oldukça etki Influncer’lar kendi değerlerini oluşturuyor ve kurdukları bu otoriter yapıyı reklam adına çoğu zaman kullanabiliyor. Tam da bu boyutta pazarlamacılar için büyük önem taşıyan Influncer’lar potansiyel müşteriyi yakalama ve pazarlama stratejisini etkili kullanabilme yönüyle geniş etkilere sahip.

Peki Influncer Marketing’i en etkili şekilde kullanmanın püf noktaları var mıdır? Elbette her alanda olduğu gibi bu iş için de belli ip uçları vardır. Öneriler şu şekilde;

 

1.Influncer’larla çalışırken dikkat çekiciliği ve farkındalığı arttırma arzusuyla daha çok yaratıcı odaklı olun.

2.Influncer’ları ilgi duydukları ürünlere yönlendirin. Bu, daha istekli ve gayretle çalışmaları, performanslarında artış gibi iyileştirmeler açısından etkili olacaktır.

3.Süreci birlikte kontrol edin ve interaktif olarak iletişimde kalın.

4.Hedef kitlenizi doğru belirleyin ve bunu çalıştığınız Influncer’lara doğru şekilde aktarın..

5.Influncer’lara marka ile aranızda köprü kurma konusunda rol belirleyin.

6.Influncer’ınızı bilinirliğnizi arttırmak için belirli organizasyonlar düzenlemeleri konusunda yönlendirin.

7.İletişiminizde sürekliliğe dikkat edin ve bilgi paylaşımına dikkat edin.

8.Influncer’dan daha etkili şekilde yararlanmak istiyorsanız onlara güvenin ve motivasyonlarını arttırırn.

9.Influncer’ları görevleri,statüleri,konumlarına göre sınırlandırmayın.

10.Kampanyalarınız ulaşılabilir nitelikte olsun.

Bir önceki yazımız olan Pazarlama Deneyimlerini Kişiselleştirmek İçin 5 Yol başlıklı makalemizde alışveriş, girişim ve pazarlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezundur. Beden Dili,Zaman Kontrolü,Stres Kontrolü,Sosyal Medya Yönetimi,Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim alanlarında seminer ve konferanslara katılarak hem ulusal hem uluslararası geçerlilik taşıyan sertifikalara sahip oldu.TÜHİD’in düzenlediği Altın Pusula İletişim Ödülleri kapsamında çalışması olmakla birlikte mezun olduğu bölümde bitirme çalışması olarak “Sosyal Medya Reklamlarının X,Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışmalarına ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Yorum Yaz