Instagram fotoğraflarını seyahat rehberine Sherpa ile dönüştürün

0

Gezginlerin en sevdiği seyahat kaynaklarının başında Lonely Planet ve Google geliyor. Bu iki kaynağı biraz karıştırarak gitmeyi planladığınız yerlere dair bir fazla farklı bilgiye ve detaya rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Son yıllarda bir fazla şey gibi gezmeyi sevenlerin kaynakları da değişiyor ve gelişiyor. Pinterest ve Instagram buradaki en aka oyuncular diyebiliriz. Öyle ki Instagram’da takip ettiğim 2.5 milyondan fazla takipçisi olan doyoutravel hesabının sahibi Jack Morris bir röportajında “her gittiğim yerin konumunu Instagram’da belirtmiyorum çünkü küçük bir turist patlamasına sebep olabiliyorum” demişti.

Sherpa, Instagram’ın bu gücünü kullanarak yeni kuşak bir seyahat rehberi oluşturuyor. Şu anda sitesinde kısıtlı olarak kullanılan Sherpa iOS cihazlara ücretsiz indirilebilen bir seyahat rehberi bu.

Sherpa kurucusu Paul Aaron seyahat inceleme sitelerinin genelde hantal olması ve insanları yanıltmaya yönelik çok fazla bilginin bulunması dolayısıyla Sherpa’yı kurmak için yola çıktıklarını açıklıyor.

Instagram’ın popüler fotoğrafçılarıyla işbirliği yapan Sherpa, 500.000’den fazla konumu belirtilmiş kaliteli seyahat fotoğrafını, Wikipedia ve Foursquare gibi kaynaklardan aldığı bilgilerle zenginleştirip kullanıcılara sunuyor. Şimdiden 90 ülkeden mikro-influencer diye adlandırabileceğimi 2.000’den fazla fotoğrafçıyla çalışmaya başlamış. Bu isimler arasında Andrew Kearns, Roman Koenigshofer ve Marianne Hope gibi isimler bulunuyor.

2.000 kişilik Instagram kullanıcı arasında sırtçantalı gezginlerden maceraperestlere, gurmelerden lüks seyahat tutkunlarına kadar bir çok farklı kategoriden isim bulunuyor. Bu isimlerin belirli şehirlerde paylaştıkları deneyimleri uygulama içerisinde bir galeri olarak sunuluyor ve diğer bilgilerle zenginleştiriliyor. Ayrıca şehir bazında inceleme yaptığınızda harita üzerinden tüm bu paylaşılan fotoğrafların konumlarına rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Her ne kadar uygulamanın esas amacı seyahat fotoğrafçılığı alanında ilham kaynağı olmak olsa da ilerleyen zamanlarda bir seyahat acentesi gibi kullanıcıların rezervasyonlar yapabilmesi ve özel etkinlikler için planlar oluşturması da gelir modelleri arasına yer alıyor. Şimdilik uygulamayı indirip seyahatleriniz için oldukça güzel bir ek kaynak olarak kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Dönemine damga vuran ilham verici 10 propaganda örneği! başlıklı makalemizde propaganda hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz