Instagram Hikayeleri: İyi Instagram Hikayeleri Nasıl Oluşturulur?

0

Yakın zamanda Instagram Hikayeleri hayatımıza girdi ve kullanımı hızla yaygınlaştı. Anlık fotoğraf, video paylaşımının yanı sıra canlı yayın da yapılabilen Instagram hikayelerinin kişiler ve markalar tarafından daha ilgi çekici kullanılabilmesi için  ” İyi Instagram Hikayeleri Nasıl Oluşturulur?” sorusunun cevabını vereceğiz.

 

Hikayeyi Baştan Sonra Doğru Yaratın

Instagram hikayelerinizde konunuz çok önemlidir. Hikayeyi takipçilerinizle paylaşmadan önce hikayenin konusunu belirleyin ve o şekilde paylaşın. Yani sadece hikaye paylaşmak amacıyla, belli belirsiz bir içerik paylaşımı yapmayın. Hikayenin baştan sonra bir anlamı ve dizilimi olsun. Instagram hikayelerinizin size sağladığı katkıları üç maddede kısaca sıralayacak olursak;

  • Hikayeleriniz aktif takipçi sayınızı öğrenmenize ve ölçümlemenizi sağlar. (Hikayeler 24 saat sonra kaldırılır ve kimlerin gördüğünü göremezsiniz)
  • Eğlenceli paylaşımlar takipçilerinizin içeriği tüketmesini hızlandırır ve aranızda samimi bir bağ kurar.
  • Hızlı tüketilen Instagram hikayeleri keşfet sayfasında çıkarak takipçilerinizin artmasını sağlayabilir.

Hikayeleriniz Sadece Tanıtım Yapmasın

Instagram hikayelerinizin içeriği sadece sizi veya ürününüzü tanıtmaya yarayacak bir içerik olmaması kullanıcılar tarafından çokça sevilen şeyler değil. Hikayelerinizin yaratıcı içerikler olmasına dikkat edin. Örneğin, Santa Barbara’da bir spor salonuna sahip olan Jenny Schatzle, insanlara yeni oturumlara başladığı zamanı bildirmek için Instagram öykülerini kullanıyor. Onun hikayeleri, Instagram’daki normal yayınlarından tamamen farklı olarak bir haber niteliği taşan cinste. Müşterilerine Insragram üzerinden başlayan seansları bildirirken olası müşterilerine de aktivite saatlerini göstererek farklı bir akış sağlıyor. Hikayelerin farklı tonlarda ve fontlarda olan yazı özelliklerini kullanmak da hikayenizin çektiği ilgiyi arttırabilir. Bu şekilde hikayelerinizi farklı yaratıcı tonlarda oluşturmanız mümkün olabilir.

Çıkartmaların Kullanın

Instagram çıkartmaları sürekli güncellenen içeriklerdir; yılbaşı, sevgililer günü gibi özel günlere özel çıkartmalar yapıldığı gibi şehirlere göre de farklı çıkartmalar kullanımı da mümkün.  Bir çıkartma içeriğinizle alakalı olduğunda, hikayenize biraz ekstra yaratıcılık sağlayabilir bununla alakalı olarak en favori çıkartmalardan biri yer etiketidir.
Instagram öykünüzde yer etiketini seçtiğinizde bulunduğunuz yere coğrafi etiketle gidebilirsiniz (ör; Galata kulesi çıkartması), bu da fiziksel konuma sahip işletmeler için çok önemlidir. Bir diğer çıkartma seçeneği ise günün saati, insanlara belirli bir saatte neler yaptığınızı göstermek ilgi çekici olabilir.

Farklı Araçları Kullanın

İyi Instagram Hikayeleri Nasıl Oluşturulur? sorusunun en iyi cevaplarından birisi de herkesin kullanmadığı, farklı araçları kullanmaktır. Instagram’ın boomerang özelliği buna örnek olarak gösterilebilir, yaratıcı ve farklı olan bir boomerang gif oluşturabilirsiniz. Fakat burada amacımız farklı araçlar kullanmak olduğu için size basit olarak Flipagram’ı öneririm. Flipagram ile 10 saniyelik farklı içerik görselleri birleştirerek oluşturacağınız ve hikayeyi anlatan sakin, mutlu veya enerjik bir müzik hikayenizi hızla tüketilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bonus olarak burada söylemek isteriz ki Instagram hikayelerinfe veya paylaşımlarında kendi markanız için bir emoji belirleyebilir ve özdeşleştirebilirsiniz. Markanızı özleştirdiğiniz emoji marka bilinirliği oluştururken size ekstra bir artı sağlayacağından emin olabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kan Bağışında Sosyal Girişim başlıklı makalemizde hemen kan bul ve kan bağışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz