Instagram’ın Snapchat’ten Kopyalamadığı Yeni Özelliği!

0

Bir süredir Snapchat’i taklit etmesiyle ünlenen Instagram, sonunda Snapchat’te olmayan yeni bir özellik ile karşımızda. Instagram’da artık Direct’in kaybolan fotoğraf ve video mesajlaşmasını Hikayeler’in içine entegre etti. Direct’in de Snapchat’in aynı isimli özelliğinin klonu olduğunu hatırlatalım.

Yeni özelliğin detaylarına istikbal olursak, Hikayeler’e kaybolan fotoğraf ve video mesajlar ile yanıt verebileceğiniz gibi onları filtrelerle süsleyebilir ya da Boomerang videolarını yanıt vermek için kullanabilirsiniz.

Bu özelliği kullanmak için bir Hikaye’yi izlerken yanıt ver butonuna basarak fotoğraf ve video olarak cevaplayabilirsiniz. Arkadaşlarınız yanıt verdiğiniz özgün içeriğin mini resim halinin yanında cevaplarınızı görebilir.

Instagram Direct üzerinden gönderilen her mesaj gibi bu mesajlar da uzun süre varlığını sürdürmüyor. Ayrıca tekrar aldığınız her ekran alıntısı için arkadaşlarınız uyarılıyor. Instagram yeni özelliğini “arkadaşlara yanıt vermenin eğlenceli ve neşeli bir yolu” olarak tanımlarken bu yeni özelliği Snapchat’in özelliği olan Direct’in bir öbür klonunu popülerleştirmek üzerine bir hamle olarak görebiliriz.

Instagram düzenli olarak 700 milyonun üzerindeki kullanıcılarının ne kadarının (en güncel haliyle 250 Milyon kişinin) Hikayeler’i kullandığını açıklarken, kopyalanan öbür özellik olan ve geçtiğimiz Kasım’da piyasaya sürülen Direct’in kaybolan mesajları hakkında fazla az bilgi veriyordu. Instagram öncesinde 375 milyon kişinin Direct’in kaybolan mesajlarını kullandığını belirtmişti.

Fakat Direct’i Hikayeler ile birleştirerek Instagram sonunda başkalarını kopyalamaktan diğer bir şey yapabilmeye başladı. Başkalarından kopyaladıklarına yeni özellikler eklemek!

Bir önceki yazımız olan Careem Google Haritalar ile İş Birliği Yaptı başlıklı makalemizde careem ve careem google haritalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz