iOS 11’in özellikleri ve detayları!

0

Apple, bugün gerçekleştirilen WWDC 2o17 açılış etkinliğinde mobil işletim sistemi iOS’in merakla beklenen yeni sürümünü tanıttı. İlginç özellikler ve tasarım değişiklikleri ile karşımıza çıkan iOS 11, Apple CEO’su Tim Cook tarafından tanıtıldı. Yenilenen denetim paneli ile dikkatleri çeken iOS 11, iMessage ile nakit gönderme imkanı sunacak.

 

iMessage üzerinden nakit gönderimi

Apple Pay desteği sayesinde iMessage kullanarak “Person to Person”  (P2P) nakit gönderme imkanı sunmaya başlayan Apple, Siri ile ilgili mühim yenilikler olduğunu da paylaştı. iMessage’ı iCloud ile entegre bir hale getiren Apple, iOS 11’e sahip olan bütün cihazlar arasında başarılı bir entegrasyon olmasını sağlayacak.

 

Siri’yle sesli tercüme özelliği

Makine öğrenme sayesinde daha yetenekli bir hale istikbal olan Siri, daha başarılı konuşma şekillerine sahip olacak. Kullanıcısının ilgilendiği konulara göre önerilerde bulunacak olan Siri, sesli tercüme özelliğine de kavuştu. Çince İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dillerinde tercüme yapabilecek olan Siri’ye önümüzdeki aylarda yeni dil seçenekleri eklenecek.

 

Fotoğraf düzenleme özellikleri gelişmeye devam ediyor

Fotoğrafları tanımlamak için makine öğrenmesi kullanacak olan Apple, fotoğraf ve video düzenlemek için yeni beceriler eklemeye devam ediyor. Live Photos’a yeni efektler ekleyen Apple, fotoğraflarda yapılan düzenlemeleri bütün iCloud kütüphanesine yayıyor. iOS 11 ile denetim panelinin tasarımını da yeniledi. iOS 10’a göre daha yalın bir tasarıma kavuşan denetim paneli 3D Touch desteğine de kavuştu. 3D Touch desteği sayesinde daha detaylı bilgiler ve denetim sağlayacak olan yeni denetim paneli, iOS cihazlarını kullanmayı kolaylaştıracak.

 

Yeni Files uygulamasıyla dosyalar düzene giriyor

Apple’ın yeni Files yani Dosyalar uygulaması kullanıcıların bulutta farklı uygulamalarda saklanan dosya ve dökümanlarını bir araya getiriyor. Mac’teki Finder’a eş şekilde çalışan Files, sürükle bırak yöntemiyle gerek iCloud gerek Dropbox ya da Box gibi farklı uygulamalardaki dosyalarınızı yönetmenizi sağlıyor.

 

Haritalar’a iç mekan navigasyonu ekleniyor

Yenilenen Haritalar uygulaması sayesinde hava alanları ve alışveriş merkezleri ile ilgili detayları haritalar sunacak olan iOS 11, gelişmiş navigasyon desteği sayesinde sürat limiti konusunda uyarılar da yapacak. Otomobil sürüşleri sırasında kullanılmak üzere geliştirilen yeni rahatsız etme modu, sürücülerin dikkatinin dağılmasını engelleyecek.

 

Yenilenen App Store tasarımı

Baştan sona yeniden tasarlanan App Store, yeni uygulamaların keşfini kolaylaştırıyor.

 

AR ve VR açılımları

Geleceğin platformlarına kayıtsız kalmayan Apple, iOS 11’de Artırılmış Gerçeklik (AR) yarışına katılıyor. Etkinlikte yeni ARKit’i tanıtan Apple, geliştiricilerin kendi AR uygulamalarını tasarlamalarına ruhsat veriyor.

Bir önceki yazımız olan LinkedIn Yeniden Hedefleme başlıklı makalemizde LinkedIn ads, LinkedIn remarketing ve LinkedIn yeniden hedefleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz