İş Bankası’nın inovasyon dolu son 30 yılı

0

Webrazzi İnovasyon 2017 konferansının ilk konuşmacısı Türkiye İş Bankası Dijital Bankacılık Müdürü Mehmet Fahri Can, İş Bankası’nın inovasyon dolu son 30 yılı hakkında mühim bilgiler paylaştı. Türkiye İş Bankası’nın finans sektöründe gerçekleştirdiği ilklerden laf ederek konuşmasına başlayan Can, Türkiye’deki ilk offline bankamatiklerin 1982 yılında İş Bankası tarafından kullanıma sunulduğunu hatırlattı.

1987 yılında online bankamatikleri kullanıma sunarak dijitalleşme sürecine başlayan İş Bankası, telefon bankacılığı (1996), internet şubesi (1997) ve İşCep (2007) mobil uygulaması gibi mühim yenilikler sayesinde dijitalleşme sürecini devam ettirdi. Biyometrik güvenlik sistemlerini bankacılık hizmetlerinde yaygınlaştırmak istediklerini belirten Can, ilk biyometrik bankamatiği 2010 yılında kullanıma sunduklarını da dile getirdi.

İşCep, 4.1 milyon aktif kullanıcıya ulaştı

İşCep’le bankamatikleri birleştiren İşCepmatik (2015), Karekodla nakit yatırma (2016) ve son olarak Maximum Mobil (2017) uygulaması sayesinde günümüze kadar ulaşan yenilikler, bankacılık işlemlerini kolaylaştırmak adına kullanıma sunuldular.

10’uncu yaşını kutlayan İşCep mobil uygulamasının 4.1 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını da açıklayan Fahri Can, İş Bankası ile yapılan her üç işlemden birinin İşCep arayıcılığıyla gerçekleştirildiğini iletti. Kısa süre evvel kullanıma sunulan ve bir bankacılık uygulamasından çok yaşam tarzı (lifestyle) uygulaması olarak tanımladıkları Maximum Mobil‘in 500 bin aktif kullanıcıya ulaştığını da belirten Can, uygulamanın kısa süre içerisinde aka bir kitleye ulaştığını ve daha da yüksek kullanıcı sayılarına ulaşacağını dile getirdi.

Kurumsal ve kuruluş dışı inovasyona ağırlık veriyor

Deneyler, Hackathon, düşünce yarışması ve çalışma grupları sayesinde kurumsal inovasyonun devamlılığını sağladıklarını belirten Can, ortaya çıkan fikirleri teknoloji ile desteklediklerinden laf etti. Düşünce yarışmalarında 2852 adet teklif geldiğini belirten Can, suni zeka üzerine yoğunlaşmış çalışma gruplarına sahip olduklarını da dile getirdi.

Kurum dışı inovasyona oldukça ehemmiyet verdiklerini dile getiren Mehmet Fahri Can, yeniliklerin sadece kuruluş içerisinden değil herhangi bir yerden gelebileceğine belirtti. Gelen fikirleri desteklemek adına Softtech, Tutom ve Atlas ile beraber çalışan İş Bankası, Maxitech sayesinde Silikon Vadisi’ndeki gelişmeleri de yakıdan takip ediyor.

Türkiye’deki girişimlerle yakın bir temas içinde olmak isteyen İş Bankası, yaklaşık 6-7 aydır Kolektif House‘da da varlık gösteriyor. 6-7 aylık süreç içerisinde 150‘den çok girişim ile görüştüklerini açıklayan Can, bu girişimlerin bazıları ile iş birliğine gittiklerinden de laf etti.

Konuşmasının sonunda hızlandırma programlarının Türkiye’deki girişimlerin gelişimi için oldukça önemli olduğunu dile getiren Mehmet Fahri Can, StartersHUBXo ve Workup hızlandırma programlarını desteklerini de ekledi.

Bir önceki yazımız olan Hacivat ve Karagöz, bağımsız mobil oyun olarak geri döndü başlıklı makalemizde Android, Hacivat ve Hacivat ve Karargöz hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz