İşinize Yarayacak 44 Pazarlama Aracı

0

Dijital dünyada hayatımızı kolaylaştıran araçlar ardı arkasına çıkmakta ve hayatımızı kolaylaştırırken aslında karmaşıklığı da beraberinde getirmekte. Hangi aracı nasıl nerede kullanacağımızı şaşırıyoruz. Bu yazımızda 44 pazarlama aracının konu başlıkları halinde toparlanmış halini, sürekli yararlanabileceğiniz naçizane bir sözlük niteliğinde size sunuyoruz.

İçerik Oluşturma Fikri

Google Trends– Google’da ne hakkında konuşuluyor? İnsanlar hangi aramaları yapıyor bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Buzzsumo– Belirli bir konu hakkındaki en çok etkileşim almış içeriği görün. İşinizi gerçekten kolaylaştıran bir araç olduğunu söylemekte fayda var.

FAQ Fox– Bu araç ile çevrimiçi dünyada kişilerin belirlediğiniz kategoride, hangi soruları sorduğunu görebilirsiniz.

UberSuggest– Bu araç ile konumuzda bulunan en yoğun anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur.

The Latest– Twitter’da paylaşılan en son bağlantıların bir listesini veriyor. Gerçekten ilginç bağlantılar var!

Ahrefs– Buir konuyla ilgili en popüler içeriği sizin karşınıza getirir. Ücretli bir araç olduğu için kişisel kullanımlarda çok fazla işinize yaramaz açık olmak gerekirse. 🙁

Sosyal Medya Yönetimi

Buffer–  Artık o kadar çok biliniyor ki listeye yazmasam mı ya dedim, sonra bu kadar bilinen bir sosyal medya aracını yazmazsam kim ne der diye en başa yazdım. Bilmeyenler için Sosyal paylaşım ağları arasında bir bağlantı kurmak için kullanılan en yaygın sosyal medya yönetim aracıdır kendileri.

Hootsuite– Az önceki cümlenin aynısını Hootsuite için de kurabilirim 🙂 kendileri tüm sosyal ağlara yayın yapmak ve Twitter ile Google+’yı tek bir yerde izlemek için mükemmel bir araç.

Everypost– Bir başka alternatif olan Everypost genellikle sosyal medya yönetimini kolaylaştırmak için iş akışlarını kullanır.

Social Oomph– Sosyal medya içeriklerinizi planlayabilir, aynı zamanda istediğiniz içerikleri taslak olarak kaydederek daha sonra da paylaşabilirsiniz.

TweetDeck– Bu araç ilk zamanlar Twitter’dan bağımsız olan bir araçtı, kullanımı o kadar yaygınlaştı ki Twitter satın aldı ve artık bu aracı kendi hizmeti olarak ücretsiz sunuyor. Twitter’daki gelişmeleri anlık olarak takip edebilir ve birden fazla Twitter hesabını buradan yönetebilirsiniz. Yine best tools olarak yerini alan bir araç ve tamamen ücretsiz.

A / B testi

Optimizely– Bu test aracını kullanarak web sitenizde veya diğer platformlarda farklı denemeler yapabilirsiniz.

Unbounce– Açılış sayfalarını yeniden oluşturma ve test etmeye olanak sağlayarak sonuçları izleme aracıdır.

Visual Website Optimizer– Web sitenizin farklı sürümlerini oluşturarak test etmenize olanak tanır.

Convert– İşletmeler, Ajanslar ve Uzmanlar için kullanılabilen bu araç, tüm test gereksinimlerini yapabileceğiniz için geniş çaplı kullanılabilen bir araçtır.

 

Lead Toplama

Convert Plug– Pop-up’ları, üstbilgi ve altbilgi çubuklarını, kaydırılmış formları ve daha fazlasını kullanarak web sitenizdeki potansiyel fırsatları yakalamanızı sağlar.

Zuant– Mobil uygulamanızı kullanarak yapabileceğiniz bir lead toplama aracıdır.

LeadGenius– Bu araç, çeşitli kaynaklar kullanarak iletişim veritabanlarınızı geliştirir.

Leadformly– Profesyonel, interaktif lead toplama formları oluşturabileceğiniz bir araç.

ReachLocal–  Bu web sitesi eklentisi olarak çalışan, sitenizde bulunan olası satışları yöneten bir lead toplama aracıdır.

Pardot– İsmi çok patron’u andıran bu araç ile açılış sayfaları, formlar ve e-posta kampanyaları oluşturabilirsiniz.

E-posta Otomasyonu

MailChimp–  Çok çeşitli e-posta şablonlarından birini seçin ve bu popüler araçla kampanyaları yönetin.

Drip– Görsel arayüz damla e-posta kampanyaları oluşturmayı kolaylaştırır.

Aweber– Bu araç, en popüler çözümlerden bazılarıyla entegre olur.

Marketo– Pahalı olabilse de, Marketo’nun e-posta pazarlama çözümü sağlamdır.

Litmus– Send göndermeden önce bu çözüm, her bir pazarlama e-postasını daha etkili hale getirmek için neler yapabileceğiniz konusunda talimatlar sağlar.

SendinBlue– İş akışlarını kullanarak güçlü e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.

Proje Yönetimi

Google Drive– Bu araç ile dosyalarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilir, aynı dosyada işlemler yapabilir ve proje verilerini buradan online şekilde güncelleyebilirsiniz.

Basecamp– Takım çalışması için elverişli olan bir proje yönetim aracı.

CoSchedule– Bu araç ekiplerin kampanyaları planlamasına ve yayınlamasına yardımcı olan bir editör takvimidir.

Workamajig– Bu proje yönetimi platformu, yaratıcı profesyoneller için özel olarak tasarlanmıştır.

Trello– Daha görsel bir yaklaşımı tercih ederseniz, Trello mükemmel bir proje yönetimi uygulamasıdır.

İzleme ve Analiz

Google Analytics– Analizlerin en başında gelen bu aracı kullanmayan çok az kişi kalmıştır. Site verilerini, kampanyalarınızı neredeyse tüm metriklerinizi görebileceğiniz ücretsiz bir araçtır. (Premium servisi de mevcut)

Kapost’s Content Insights– Takımınızla birlikte izleyebileceğiniz B2B pazarlama için özel tasarlanmış bir araç.

AgoraPulse– Twitter, Facebook ve Instagram’daki yayınlarınızla müşteri ilişkilerini takip etme olanağı olan farklı bakış açısına sahip izleme aracıdır.

Heap– Web siteniz veya iOS uygulamasıyla olan müşterilerinizin etkileşimlerini takip edebileceğiniz araç.

Crazy Egg– Isı haritalarını kullanarak,  sitenizin dikkatleri çeken alanlarını vurgular. Kullanmasını bilene çok güzel bir UX aracıdır.

Followerwonk– Twitter takipçilerinizi daha mı yakından tanımak istiyorsunuz? O zaman bu aracı kullanın derim.

Cyfe– Bu kullanışlı araç, tüm işletme verilerinizi tek bir yerde gösterir.

Görsel İçerik

PhotoPin– Bu site, web sitenizde, sosyal medyada ve blogunuzda ücretsiz olarak kullanılabilen fotoğrafları bulur. (içerik oluşturucuları için efsane araç)

iStockPhoto– Sutterstock alternatifi bir görsel arama bulma sitesi.

Canva– Bu araç ile kendi görsellerinizi ücretsiz yapabilirsiniz. İçerisinde ücretli olan bazı görselleri alarak da çeşitlendirerek kolayca özgün, kendinize ait görsellerinizi tasarlayabilirsiniz.

Easelly– Sürükle ve bırak aracını kullanarak infografikler oluşturabilirsiniz.

LogoMaker– Bu DIY logosu üreticisi 10.000 profesyonelce tasarlanmış ikona sahiptir. Tabi ki ücretli 🙂

 

 

Bir önceki yazımız olan Bilimsel Olarak Zeka Geliştirdiği Kanıtlanmış Alışkanlıklar başlıklı makalemizde beyin egzersizleri, egzersiz ve meditasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz