İşletmeler İçin 5 Dijital Pazarlama Trendi

0

Dijital pazarlama, bir yandan potansiyel müşterilere kolayca ulaşmak ve çeşitli mesajlar vermek, pazarlama kampanyalarını çeşitlendirerek farklılaştımak ve etkisini arttırmak için benzeri olmayan fırsatlar sunarken. Öte yandan daha fazla otomasyon ve analitik araçları kullanma becerisi ve rekabette tüm araçları kullanarak oyunda ayakta kalmayı gerektiriyor. Kısacası dijital dünya büyüdükçe küçük işletmeler için faydası olduğu kadar zararı da bulunuyor.

1 Gelişmiş Pazarlama Otomasyonu

Günümüzde pazarlama otomasyonu yapmak büyük işletmeler için iş gerekliliklerinden ve olmazsa olmazlardan birisi. Dijital dünyada gelişen trendlerle her işletmenin kullanmasının gerekli olduğu pazarlama otomasyonları, trendleri takip etmeyen işletmeler için yararın aksine zararlı olabilir. Fakat zaman içinde artan ve gelişen pazarlama otomasyonları, kendi sınıfında en iyisi olan işletmeler tarafından kullanılıyor olsa da ve daha önceden bu işletmelerin know-how’ları olarak saklanan bilgiler teknoloji ile birlikte aslında birer otomasyon araçları haline gelerek her işletme tarafından kullanılabilmekte ve müşterilerle iletişimi sağlamakta.  Kurumsal firmaların CRM araçlarını küçük, tek kişilik işletmeler için sabit bir aylık ücretle kullanmak artık kolay ve mümkün.

 

2 Veri Odaklı Pazarlama Kampanyaları

Büyük veri (Big Data) ve gerçek zamanlı analiz çağında ana köşeleri kapmak isteyen işletmeler veri bilimcisi gibi düşünen, gerçekleştirecekleri kampanyaları müşteri analizi ve gerçek zamanlı veriler etrafında inşa eden pazarlamacılara ihtiyaç duyuyorlar. Eski yöntemler yerine yeni veri toplama yöntemleri tercih ediliyor.

Dijital pazarlama ajansı Wire Stone devletlerinin strateji direktörü Lily Croll,

Tarihsel olarak, pazarlamacılar verileri statik ve raporlamayla bağlantılı olarak görüyorlardı.  Ancak veriler artık daha dinamik, erişilebilir ve geniş anlamda anlaşılıyor. Bu mesajlaşma optimizasyonu için yeni fırsatlar yaratacak – ancak daha da önemlisi, bu verilere erişim pazarlamacılar için daha çevik ve duyarlı olmaya meydan okuyacak.

Insights Reports araştırma şirketi  tarafından araştırılan ABD merkezli üst düzey yöneticilerin yaklaşık yüzde 64’ü veriye dayalı pazarlamanın bu aşırı rekabetçi küresel ekonomideki başarı için çok önemli olduğunu söyledi. Bu, büyük veri(Big Data) anlamına gelmiyor ancak gelişmiş segmentasyon, otomatikleştirilmiş A / B testi, pazarlama kampanyası stratejisi ve daha iyi müşteri anlayışı için sayıları artırmanın gerektiği kanısına varılıyor.

 

3 Kitleler Tarafından Desteklenen Marka

Markalar tarafından oluşturulan reklamların inanılırlığı ve güvenilirliğinin az olduğu ve sosyal medya’da kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklere olan ihtiyacın arttığı herkes tarafından kabul edilen bir gerçek olmuş konumda. Pazarlamanın odağı şimdi markalı içeriğin üretilmesinden, markalarda organik olarak bağlanan kullanıcılardan kaynaklı içeriğin topluluklar tarafından desteklenmesine geçiyor. Gerçek kullanıcılar tarafından sosyal medyada desteklenen markalar bunun faydasını günümüzde ve ilerleyen zamanlarda çokça göreceklerdir.

Sosyal pazarlama şirketi UPshow’un kurucu ortağı ve pazarlama sorumlusu Matt Gibbs,

Müşteri tarafından üretilen içerik, bir tüketici trendinden önemli bir pazarlama odağı haline gelecektir. Bir şirketin kendi sosyal medya yayınlarının etkisinin olduğu günler soluyor ve artık müşterilerin mümkün olduğunca çok Instagram, Twitter, Facebook ve Snapchat içeriğine ilham vermesi gerekiyor.

4. Etkili Influencer Pazarlaması

İçerik pazarlaması hala kraldır; Akıllı ınsights araştırmalar içerik pazarlamacılığının, 2016 yılında en büyük ticari etkiye sahip dijital pazarlama etkinliği olarak görüldüğünü ve işletmelerin yüzde 22’sinin bunun kendileri için en önemlisi olduğunu söylediğini belirtti (ikinci en önemli unsur pazarlama otomasyonu ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde büyük verilerdi). Bununla birlikte etkili bir dağıtım olmadan, içerik pazarlaması çok fazla şey ifade etmeyecektir.

Pazarlama uzmanı Jeff Bullas,

Çevrimiçi kitleleri etkileyenler ve niş blogelar şimdi markaları hedef kitle izleyicilerine ulaştırmak için bunu sunuyor. Onlar sadece küresel anlamda her kitleye ulaşmayı değil, güvenilirliği ve güveni de sunuyoruz. Şirketler bu özveri ve emek için ödeme yapmaya hazır.

Büyük takipçileri olan blogerlar ve Youtuberlar bunu anlıyor ve etkileyici pazarlama yoluyla şirket içeriğini teşvik etmek şimdi büyük bir iş ve meslek haline gelmiş durumda. Şirketler de bloger ve Youtuberları artık bir pazarlama taktiği olarak kullanmayı alışkanlık haline getirdi.

Başarılı pazarlama firması GroupHigh’ın araştırmasına göre blogerların yüzde 85’i bir marka hakkında inceleme yapmak, yazı yazmak veya içerik oluşturmak için para alıyor. Bağımsız ve saygın blogerlar ve Youtuberlar artık içerik pazarlama zincirinde önemli bağlantılar haline gelmiş durumdalar.

 

5. Herkes İçin Küresel Pazarlama

Rekabet küresel, ancak potansiyel müşteriler de öyle.

Büyümek isteyen işletmeler artık web sitelerinin, içeriklerini globalleşen dünyaya ayak uydurur şekilde dünyaya hitap eder biçimde düzenliyor. Satılan mal veya sunulan hizmetleri ülkelerin dili, saatine göre ayarlamanın yanı sıra mal veya sunulan hizmetleri ülkelere göre çeşitlendiriyorlar. Pazarlama dünyasında ayakta kalmak isteyen işletmeler artık yerel olmaktan çıkıp globalleşmenin önemini anlamış ve pazarlamanın bu yeni yüzüne aşinalık kazanmaya çalışıyorlar. Müşteriler de bunun farkında ve bilincinde oldukları için ürünlerini satın alacakları işletmeleri iyice araştırıp sonra satın alma kararı gerçekleştiriyorlar.

İş dünyası ve marka stratejisti Martin Roll,

Başarılı global markalar, tutarlı marka korkuluklarını, yerel büyüme fırsatlarından yararlanmaya uyum özgürlükleriyle dengelemek suretiyle yönetilmektedir. Yerel ihtiyaçlara uyum sağlamama ve ortaya çıkan fırsatlardan istifade etme özgürlüğü olmaksızın markalar eskimiş ve ilgisiz hale gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Instagram Hikayeleri: İyi Instagram Hikayeleri Nasıl Oluşturulur? başlıklı makalemizde instagram stories ve İyi Instagram Hikayeleri Nasıl Oluşturulur hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz