iTAKSi Rekabete Kaıtldı

0

Ülkemizde Uber, BiTaksi, Olev, Yolo ve Careem gibi servislerin kullanımının artmasıyla beraber günden güne azalan ulaşım sorununa yeni bir çözüm de İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) geldi. Geçtiğimiz günlerde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Akıllı Şehirler fuarında konuşma yapan İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İstanbul’daki bütün taksilerde kullanılacak iTAKSi uygulamasının detaylarını paylaştı.

BiTaksi benzeri bir mantıkla çalışacak olan iTAKSi, mobil uygulama üzerinden en yakındaki taksiyi çağırmak için kullanılacak. Taksi yolculuklarını daha güvenli bir hale getirmeyi amaçlayan iTAKSi, ilk etapta 4 bin taksiye sonrasında ise İstanbul’daki bütün taksilere uygulanacak.

 

Açıklamasında iTAKSi uygulaması ile sisteme kayıtlı araçların bir merkezden takibini yapmak, davet merkezi sayesinde vatandaşımızın taksiye daha hızlı ulaşabilmesini sağlamak, boşta gezen araçlarının sayısını azaltarak trafiği rahatlatmak ve ulaşımı erişilebilir hale getirmek için çalışmaları başlattıklarını ileten Baraçlı, iTAKSi servisine iç olan taksilerde ödeme yöntemi olarak İstanbul kartın kullanılabileceğini de ekledi.

iTAKSi uygulamasını Türk mühendisler tarafından yerli yazılım kullanılarak hayata geçirildiğini de ekleyelim. Sistemdeki bütün araçların aynı segmentte olmayacağını da belirtelim. Segmentlerine göre farklı renklere sahip olacak olan taksilerin bazılarının ücret tarifeleri de farklı olacak.

 

Sarı, siyah ve turkuaz renklerine sahip olacak olan iTAKSi araçlarından, sarı olanlar normal, turkuaz (elektrikli) olanlar ise üst segment araçları temsil edecek.iTAKSi sayesinde boşta gezen taksileri azaltmak istediklerini belirten Baraçlı, taksicilerin yakıt ve vakit tasarruf ederek fazla daha basit alıcı bulabileceklerinin altını çizdi.

İstanbul kartla ödeme imkanı

Çeşitli özelliklere sahip olacak olan iTAKSi araçlarında, panik düğmesi, emniyet kamerası, GPS ve navigasyon desteği bulunan tablet gibi yenilikler bulunacak. Diğer servislerde de olduğu gibi yolculuk öncesi tahmini ücret hesaplaması yapabilecek olan iTAKSi, İstanbul kartın yanı dizi kredi kartı ile de ödeme kabul edebilecek.

Taksi çağırmanın yanı dizi ileri tarihli veya düzenli olarak tekrarlanan rezervasyonlar yapabilme imkanı da sunan iTAKSi, kısa vakit içinde ülkemizin mühim taksi servislerinden olan BiTaksi‘nin korkulu rüyası haline gelebilir. Son olarak sistemin henüz kullanıma sunulmadığını ve tam olarak ne vakit kullanıma sunulacağıyla ilgili bir bilgi paylaşılmadığını da ekleyelim.

 

Bir önceki yazımız olan Tag Heuer'den Lüks Akıllı Saat başlıklı makalemizde akıllı saat ve tag heuer hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz