İyi Bir Girişimcide Bulunması Gereken 10 Özellik

0

ÖncedenGirişim ve Girişimci Nedir? başlıklı makalemizde girişim ve girişimcinin ne olduğundan ve bir girişimcinin uyması gereken bazı kurallardan bahsettik. Bu yazımızda iyi bir girişimci de olması gereken yararlı 10 özellikten bahsedeceğiz. Keyifli okumalar.

İyi Bir Girişimcide Bulunması Gereken 10 Özellik

1 Tutkulu Olun

Eğer yaptığınız işte zamanınızı çok harcıyorsanız, yaptığınız işi daha yapmadan sıkılıyorsanız, kendinizi yaptığınız işte geliştirmekle alakalı bir sıkıntınız yok ben böylede iyiyim diyorsanız öyleyse o işten artık vazgeçmelisiniz.

Öncelikle size uygun bir iş bulmalı ve bu işle uğraşmalısınız yani bu iş size göre zevkli bir iş olmalı. Bu sayede yaptığınız işten sıkılmaz, tutkulu ve istek dolu bir biçimde yapabilirsiniz, hem ne derler bilirsin ” Sevdiğin işi yaparsan çalışmış olmazsın” bu sayede siz mutlu olursunuz ve sizinle birlikte çevrenizdeki insanlarda mutlu olurlar.

Eğer işinizi tutku ve istekli bir biçimde yaparsanız bu tamamıyla size yardımcı olur. Bu sayede veriminizi iki hatta üç katına çıkarabilirsiniz.

Öneri 1: Kendinize uygun bir iş.

 

Tutku ve Motivasyon

 

2 Gerekirse Risk Al

İyi bir girişimci gerekirse vaktini riske atmaya hazırdır. Tabii her risk alan şahıs iyi bir girişimcidir diyemeyiz, iyi bir girişimci zamanını bilinmeyenler üzerine oynarlar ama bunu tedbirli bir biçimde yaparlar. Bütün zaman ve paralarını riske atmazlar. Eğer her şeyi göze alarak riske atarsanız son yapmanız gerek bir şey kalır, o da riske attığınız şeyin başarılı olup olmadığını değerlendirmektir ve unutmayın; azdan az çoktan çok gider.

Öneri 2: Bilinmeyen projeler üzerine tedbirli bir  biçimde kendinizi riske atın.

Gerekirse Risk Al

3 Kendine İnan, Sıkı Çalış ve Disiplinli Ol

İyi bir girişimci disiplinli ve öz verimli bir biçimde amacına odaklanır. Kendisine inanarak ve sıkı çalışarak amacına ulaşmaya çalışır. Bu da iyi bir girişimciye yaptığı işi sevmesini sağlar. Eğer girişimci zaten sevdiği işi yapıyorsa bu da ona yaptığı işte daha verimli olmasını sağlar.

Kendine inanmayan, sıkı çalışmayan ve disiplinsiz bir girişimci uzun süre varlığını gösteremez. Kalıcı olmak isteyen girişimci kalıcı izleri taşıyabilecek girişimcidir.

Öneri 3: İnanç, sıkı çalışma ve disiplin.

Kendine İnan, Sıkı Çalış ve Disiplinli Ol

 

4 Adaptasyon ve Esneklik

Yaptığınız işi tutkulu hatta inatçı olarak yapmak bir girişimci için önemli şeylerden biridir. İşte işinizi tutkulu yapmanız için o işe öncelikle adaptasyon sağlamanız ve eğer yapabiliyorsanız o işi sevmelisiniz.

Adaptasyon sağlayabilen kişi birden fazla görevi yönetebilen ve birçok fikir ve kavram çıkarabilen kişiye denir. Öncelikleri yöneten ve değişen koşullara uyum sağlayıp sağlayamamanız adaptasyonla alakalıdır.

Esneklik bir insanın farklı koşullara hızlı bir biçimde alışması ve adaptasyon sağlamasıdır. Her ne kadar farklı bir koşulda dahi olsa kendine göre yorumlayabilme kabiliyetine sahip kişiler esneklik özelliği bulunduran kişilerdir.

Esneklik, müzakere ve iletişim için son derece önemlidir. Esnek bir yaklaşım benimseme yeteneği insanın kendini bulma koşullarına göre dalgalanır.

İşte esnekliğinizi arttırmanız için birkaç madde.

1.Contexti (Bağlamı) değiştirme.

2.Yeni şeyler deneyin

3.Düşünce ve kelime sorgulama

4.Farkına vararak farklı şekillerde düşünmeye çalışın.

Öneri 4: Esneklik ve adaptasyon sahibi bir kişi olun.

Adaptasyon ve Esneklik

 

5 Plan Her Şeydir

Doğru stratejilerle hedefe yürüyen bir planınız olsun.

Plan her şeydir, her türlü işinizi planlara dayalı olarak yapmalısınız. Eğer her şeyi planlarsanız hiçbir aksaklıkla karşılaşmazsınız hatta bir aksaklıkla karşılaşırsanız bunu engelleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Kendinizi projenize adayarak planlama devam edebiliyorsanız bu sizin planlamada başarılı olduğunuzu gösterir.

Bir A planınızın, B Planınızın dışında A1, A2, A3, B1,B2,B3 planlarınız da bulunsun. Belki abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz, fakat beklenmedik bir durumla karşılaşmamanız için plan sizin her şeyinizdir.

Öneri 5: Güzel bir plan, güzel bir proje.

Plan

 

6 Motivasyon

Motivasyon sizin için işlerinizdeki en büyük faydası daha rahat ve verimli bir biçimde projenize odaklanmanıza yardımcı olur. Motivasyon için yapmanız gereken en basit şey kendi projelerinizin başarılarıyla övünmeniz. Bunun dışında başka insanların yapmış olduklarına bakarak “O yapabilirde ben yapamaz mıyım?” diye düşünerek kendi motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. En iyi motivasyon kaynaklarından biri de hobidir, hobiler sizin için birer motivasyon kaynağıdır.

Öneri 6: Motivasyon = Daha fazla verim

Motivasyon

7 Gözlemleyin

Girişim yaparak başarılı olan insanların sahip olduğu özellikleri inceleyin ve onlardan ilhamlar alın. Bu ilhamları kendi kafanızda geliştirerek ve değiştirerek kendi fikrinizi ortaya atabilirsiniz bu tamamıyla sizin için iyi bir şeydir hatta gelişmenize küçükte olsa bir katkı sağlayabilir.

Size rehber girişimcileri gözlemleyin, sadece başarılı olmuş ve dünyanın en büyüğü olmuş girişimcileri değil, başarısız olmuş girişimleri de gözlemleyin. Size birçok açıdan ilham kaynağı olacak girişimler çıkacaktır bundan emin olabilirsiniz. Ayrıca kendinizi ve girişiminizi geliştirmede büyük etken sağlayacaktır.

Öneri 7: Gözlemle ve çözümle

Gözlemleyin

 

8 Sağlam bir temel oluştur

İyi bir girişimci her türlü işte sağlam bir temel oluşturur ve bu temelin sallanmaması için her zaman temelini geliştirir. Bir girişimci eğer bir temel oluşturmada sıkıntı yaşıyorsa bu durum onun iyi bir seçim yapamamasından kaynaklıdır.

Eğer başaramayacağınız bir konu üzerine girişim yapıyorsanız bunu en başta fark etmeniz gerekir eğer sonradan fark ederseniz artık çok geç olur. Bu yüzden temelinizi sağlam bir şekilde oluşturmalısınız.

Öneri 8: Sağlam temeller, sağlam projeler

Temel

9 Hobi Edinin

Kendinizi mutlu hissedeceğiniz hobiler edinin. Hobiler size bedensel ve zihinsel rahatlama dışında aynı zamanda size yeni fikirler bulma imkânı sağlar. Eğer bu aktiviteleri arkadaş ortamıyla birleştirirseniz bu hobilerden daha fazla zevk almanıza, zihinsel ve bedensel olarak da rahatlamanızda size fayda sağlar.

Hobilerinizi boş vakitten saymayın onlara zaman ayırın. Siz de fark edeceksiniz ki en güzel, yeni ve yaratıcı fikirler hobilerinizle uğraşırken veya eğlenceli bir arkadaş ortamında ortaya çıkacaktır.

Öneri 9: Eğlenmenize  Bakın 🙂

Hobi Edinin

 

10 İşe Yaramıyorsa: Zorlama!

Eğer bir proje üzerinde çok fazla uğraşmanıza karşın bir şey elde edememişseniz artık zorlamayın. O projeden her ne kadar hoşlanıyorsanız ve yine de başarılı olamıyorsanız yeni sulara yelken açma vaktiniz gelmiştir. Eğer gerçekten seviyor ve vazgeçmek istemiyorsanız ilk önce kendinizi geliştirmeye bakın eğer bunu yapamazsanız artık o projeden vazgeçmeniz ve farklı şeyler denemeniz gerekir.

Her şeyi denediyseniz ve yine de olmuyorsa zorlamayın. Başarısızlığı hissedin ve bunun mutluluğunu iliklerinize kadar hissedin. Çünkü artık daha güçlüsünüz ve bir sonraki girişiminizde eskiden yaptığınız hataları yapmayacaksınız, bilmenizi isterim ki şu an başarılı olmuş girişimlerden büyük bir çoğunluğu buna en çok kullandığınız sosyal medya kanalları da dahil bir kaç kere başarısız olduktan sonra başarılı olan girişimlerdir.

Öneri 10 : Zorla zorla nereye kadar?

 

Bu Yazımız Gönüllü Dijital Mühendis Yazarımız Hasan Arıkan Tarafından 30.06.2016 Tarihinde Paylaşılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ekmek Artık Dijitalde başlıklı makalemizde Ekmek Artık Dijitalde, Ekmek İşleri ve girişim haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

www.dijitalmuhendis.com ‘da Gönüllü olarak yazan Dijital Mühendis’lerimizin içerikleri yer almaktadır.

Yorum Yaz