Kampanya Grupları Nasıl Kullanılır?

0

Kampanya grupları ile benzer performans hedefleri olan kampanyaları aynı çatı altında toplayıp performanslarını daha kolay izleyebiliriz. Kampanya grupları sayesinde birden çok kampanyayı (arama, görüntülü alışveriş, video) aynı hedefler doğrultusunda tek seferde raporlayabilir ve performans hedefine ulaşıp ulaşmadığını daha kolay takip edebiliriz.

Kampanya grupları sekmesine aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Adwords arayüzünün sol tarafındaki menüden ulaşabiliriz.

Adwords Kampanya Grupları

Kampanya Grupları Nasıl Oluşturulur?

  • Öncelikle yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sol menüden kampanya gruplarına tıklıyoruz.
  • +Kampanya Grubu’nu seçip ilk kampanya grubumuzu oluşturuyoruz.

Adwords Kampanya Grubu Oluşturma

Kampanya Grubuna Kampanya Ekleme: Kampanya grubunu oluştururken takip edeceğimiz metriklere göre kampanyaları kampanya gruplarına ekleyebiliriz. Aynı kampanya grubu içinde farklı tür kampanyalar da olabilir. (Örneğin hem video hem arama hem de alışveriş kampanyalarını aynı gruba ekleyebiliriz gibi) Bir kampanya grubu içinde sadece tek bir kampanya olabileceği gibi birden fazla kampanya da olabilir. Burada tek dikkat etmemiz gereken nokta ise bir kampanyanın aynı anda sadece bir kampanya grubuna dahil olabileceğidir. Yani aynı kampanyayı iki farklı kampanya grubuna ekleyemeyiz.

Performans Hedefi Belirleme: Kampanyalarımızı gruba ekledikten sonra sıra oluşturduğumuz kampanya grubu için bir hedef belirlemeye geliyor. Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Tıklamalar ya da Dönüşümlere göre performans hedefi belirleyebiliyoruz. Daha sonrasında ise takip edeceğimiz metrik bazında hedef koyuyoruz. Burada tarih aralığı gerektiren ya da gerektirmeyecek şekilde iki farklı hedef koyabiliyoruz. Örneğin 30 günde 1000 dönüşüm gelsin ya da dönüşüm başı maliyetim 5 TL’den gerçekleşsin gibi.

Artık kampanya grubumuz hazır. 🙂 Bundan sonrasında bize sadece takip etmesi kalıyor. Kampanya grupları pratik raporlama özelliği sayesinde bize hedefimizin ne kadarını tutturduğumuz ile ilgili de bilgi veriyor.

Google Adwords Kampanya Grupları

Bir önceki yazımız olan "Maximize Conversions" Teklif Stratejisi başlıklı makalemizde automatic bidding, maximize conversions ve smart bidding hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Dijital pazarlama kariyerine 2014'te GroupM'de başlayan Deniz, burada 2 yıl Google Adwords hesap yöneticisi olarak çalıştıktan sonra önce Havas Media'ya ardından Digitouch'a geçmiştir. Halen Digitouch bünyesinde çalışan Deniz, daha önce Teknosa, GoDaddy ve Reckitt Benckiser markalarının Adwords hesaplarını yönetmiş, şu anda ise Hepsiburada'nın Adwords hesaplarını yönetmektedir.

Yorum Yaz