Karalamalardan yola çıkarak resim çizen yapay zeka

0

Araştırmacılar Qifeng Chen ve Vladlen Koltun, bir insanın hiç bir model olmadan bir insan çizmesi gibi bir yapay zekanın bir model olmadan nasıl çizim yapabileceğini merak etmiş ve bu konuda bir çalışma başlatmışlar. Her ne kadar “gerçekçi olmayan” sonuçlar bekleseler de yapay zekanın ürettiği sonuçlar oldukça etkileyici.

Yapay zekayı sadece temel verilerle besleyen araştırmacılar, şehir çizimleri yapabilmesi için bazı karalamaları yükleyip bunları gerçek çizimlere dönüştürmesini takip ettiler. Bu karalamalarda sadece ev, araba, ağaç gibi olabilecek şeylerin nerelerde olması gerektiği belirtiliyor, bir insanın rahatlıkla algılayabileceği bu karalamaların gerçekte ne olacağına yapay zeka karar veriyor.

Her bir karalama detayını gerçek bir çizime dönüştüren yapay zeka uygulaması gerçekten oldukça gerçekçi ve başarılı bir iş çıkarmış. Araştırmacılar bu çalışmanın sonuçlarını bir video olarak yayınladılar.

Araştırmacılar, bu etkileyici çalışmanın kodlarını, başka geliştiriciler de faydalanabilsin diye Github’da paylaştılar. Eğer yapay zeka alanında çalışmalar yapıyor veya kendinizi geliştiriyorsanız siz de bu kodlara erişebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dijitalde Medya Planlama Süreci başlıklı makalemizde Dijital, dijital medya planlama ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz