Karekod (QR Kod) Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Karekod (Quick Response Kod)

Japon Denso isimli firma tarafından geliştirilen yeni nesil iki boyutlu bir barkod çeşididir. Karekod kelimesi ilk olarak beşeri tıbbı ürünleri barkod uygulama kılavuzunda kullanılmıştır. Türkiye’deki ilk uygulama alanı ilaç sektörüdür. Dijital dünyanın ve mobil uygulamaların gelişmesi ile birçok sektörde de kullanılmaya başlanmıştır.

Karekod barkodlara nazaren onda bir oranında küçültülerek kullanıldığı için az yer kaplıyor. Bu da ambalajda çok az yer kaplamasını sağlıyor. Taranma hızı ve her açıdan okutulabilmesi zaman tasarrufu açısından büyün önem taşıyor. Belli bir seviyeye kadar bozulan veya kirlenen karekodların okunabilmesi mümkündür.

help-japan-now-qr-code

Nasıl Kullanılır

Karekod’un kullanabilmek için ilk önce telefonunuza veya tabletinize Apps Store, Google Play veya Windows Phone uygulama mağazalarından karekod okuyucu indirmeniz gerekmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra okutmak istediğiniz karekod’un üzerine gelerek telefonunuz veya tabletinizin kamerasıyla taratarak sizi ilgili sayfaya bilgi almanız için yönlendirecektir. Uygulamayı indirirken ücretsiz olup olmadığına, kullanılırlığına ve popülerliğine dikkat etmeniz gerektiğini unutmayınız.

qr-code-156717

 

Kullanıldığı Alanlar

Kartvizitlerin üzerine karekod basılarak telefon, adres v.s bilgileri dijital ortama aktarabilirsiniz. Bir araç alırken aracın ön yüzünde bulunan karekodu taratarak aracın km, fiyat v.s özelliklerini öğrenebilirsiniz. Futbol müsabakalarında taraftarlar karekodlar kullanarak karşı takım taraftarlarına mesajlarını dijital ortamlarda iletebilmesi mümkündür. Billboard ve afişlerde karekodu mobil uygulamanızla taratarak marka veya kurum hakkında bilgi edinebilirsiniz. İnternete bağlanmak için kullanabilirsiniz. Örnek olarak Starbucks’ın kahve bardaklarının üzerine wifi şifresini karekod olarak koymasını gösterebiliriz. Müze, konser ve maç biletlerinin üzerinde bulunan karekodu taratarak etkinliğin sitesine veya dijital dünyadaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Karekodlar günümüzde markaların ve kurumların kullandığı vazgeçilmez uygulama platformu olma yolunda hızla ilerlemektedir.

mahmud karekod

 

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Pazarlamasında Sizi Daha Hızlı Yapacak 8 Şey başlıklı makalemizde Dijital Medya, Dijital Medya Pazarlama ve sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Mahmud Altundemir

Performans Marketing ve Online Medya Planlama alanlarında kendisini geliştirmeye devam ediyor....

Yorum Yaz