Kayıp eşyaları bulmayı sağlayan Tile, yeni yatırımla akıllı konumlandırma ağını genişletecek

0

Kayıp eşyaları bulabilmek için geliştirilen akıllı takip cihazı Tile, 25 milyon dolarlık yeni yatırımla akıllı konumlandırma ağını genişletmek istiyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse Tile, kare şeklindeki bir akıllı konumlandırma aygıtı. Tile uygulamasını telefonunuza indiriyor ve iki farklı boyuttaki Tile’ı anahtarlığınıza, cüzdanınıza veya öbür bir nesneye iliştiriyorsunuz. Eğer Tile’ı taşıyan nesne yakın çevrenizde ise derhal telefonunuz üzerinden bildirim göndererek Tile cihazının ses çıkarmasını sağlayabiliyorsunuz. Böylece kaybettiğiniz veya kaybettiğinizi sandığınız nesneyi bulabiliyorsunuz.

Eğer Tile’ı taşıyan nesneden uzaklaştırsanız bu kez Tile ile aynı konumlandırma ağına sahip öbür cihazlar devreye giriyor ve kaybettiğiniz şey bu cihazlara yakın bir yerde olursa telefonunuza bir bildirim geliyor.

25 milyon dolarlık yeni yatırım turuna Bessemer Venture Partners öncülük ediyor ki var yatırımcılar GGV Capital, Khosla Ventures ve yeni yatırımcı Lead Edge Capital de bu yatırım turuna katılmış. Bu yatırım turu Tile’ın hem büyüme stratejilerini destekleyecek hem de yukarda bahsettiğim akıllı konumlandırma ağını genişletmesini sağlayacak.

Hatırlatmak gerekirse Tile, geçen sene bu ağı tabii yollarla genişletmek için kendi teknolojisini partnerlerin kullanımına açmıştı.

230 ülkeye yayıldı

Paylaşılan rakamlara göre Tile, 2016’da 100 milyon dolar kazanç elde etmiş ve 10 milyon tane aygıt satmış. Tile kurucu ortağı ve CEO’su Mike Farley, her gün 2 milyon nesnenin konumunu tespit ettiklerini söylüyor. Son yatırımla beraber yeni üst düzey çalışanlarını tanıtan Tile’ın 100’ün üzerinde çalışanı bulunuyor ve Tile kullanıcıları 230 memleket ve bölgeye yayılıyor.

Bir önceki yazımız olan Robotik otomasyon girişimi UiPath, Accel liderliğinde 30 milyon dolar yatırım aldı başlıklı makalemizde Accel, Earlybird ve RPA hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz