Kişisel İçerik Üretimi

0

E-bültenlerin sırrı nerede? Ben sebep ve nasıl yapıyorum? Siz de yapmalı mısınız? Abone olunası e-bültenler hangileri?

Web 1.0, 2.0 ve 3.0 derken içeriğe ulaşım şeklimiz de her gün değişiyor. Hepimizin bildiği şeyleri tekrardan yazmak istemiyorum ama özetle artık paylaşacak bilgisi olan herkes, bir podcast ya da newsletter (e-bülten) ile bunu kolayca yapabiliyor. Biraz sabır ve ufak pazarlama yöntemleriyle tatmin edici bir takipçi-abone havuzu oluşturabiliyor, belki de en önemlisi paylaşmanın hazzını alıp içerik üretmeye bağımlı bir hale geliyor.

Ben de yaklaşık 3 ay evvel yazılım ve mahsul geliştirme konuları özelinde Türkçe ve haftalık bir e-bülten hazırlamaya başladım. (abone olabilir, dilerseniz geçmişteki sayılara da bakabilirsiniz) Bu kısa tecrübemle ilgili şunları söyleyebilirim: etkileşimin son radde yüksek (ortalama yüzde 65 okunma ve yüzde 50 tıklanma oranı) ve insanlara bireysel olarak hitap ederek direkt olarak e-posta kutularına girmek de fazla keyifli.

Yüksek etkileşim ve kişisel alan

Bu arada e-bülten derken; şirketlerin genelde otomatize edilmiş haldeki pazarlama ve içerik bültenlerini değil, bireylerin aboneleri için hazırladığı özenli e-postaları kastediyorum. Eğer siz de ilgili olduğunuz herhangi bir konuda (mesleğinizle alakalı bir kategori ya da tamamen farklı olarak hobiniz) kendinizi konuşmaya amade hissediyorsanız derhal bir e-bülten başlatın derim. Ya da en azından aşağıdaki e-bülten örneklerinden gözünüze hoş gelenleri takibe alın. 🙂

100 binlerce abonesi olan e-bültenlerden, e-bülten olarak başlayıp sonradan şirketleşen organizasyonlardan veya dünyaca meşhur politik gazetecilerin de kişisel e-bültenlerine başlamalarından bahsedip, göz boyuyormuş gibi olmak istemiyorum… Vakit kaybetmeden “nasıl yapılır?”a geçelim. 🙂

Gazete dağıtıcısı

Peki ama nasıl?

E-bültenlerle alakalı merak edebileceğiniz neredeyse her şeyin yanıtı şu yazıda var. Eğer yoksa da bana yorum bölümünden ulaşabilirsiniz. 🙂 Daha detaylı ve kişisel tecrübelerime değinmem gerekirse yazının devamında bazı güzel e-bülten örnekleri paylaşmak ve e-bülten hazırlayabileceğiniz araçlara değiniyorum.

E-bültenlerin bir sınırı yok. Yani dilediğiniz aralıkla gönderebilir, dilediğiniz konuyu ele alabilirsiniz. Örneğin ben, bir hafta içinde yazılım ve mahsul geliştirme dünyasında dikkatimi çeken gelişme ve yeniliklere maddeler halinde yer vermeyi seçtim. Zamanlama olarak da her Salı saat 09:30’u. (Bunun sebebini soran arkadaşlarım oldu, ne yazık ki analitik bir açıklamam yok. Tamamen pazartesileri olsa belki hafta sonu vakit ayıramam şeklinde düşündüm ve salıyı seçtim 🙂

Aşağıda basitten profesyonele doğru seçenekleri sıralayacağım, ama ben Revue kullanıyorum. Revue hem basit kullanımı hem de entegrasyonlarla öne çıkıyor. Öyle ki; Revue’nin Chrome ve iOS uygulamalarıyla beğendiğim içerikleri platforma kaydedip, editörün başına oturduğumda Medium ve Twitter beğenilerim veya Product Hunt “upvote”larımla birlikte görebilmem olası oluyor.

Tabii ki kendinize göre bir konu, konsept ve model bulmakta özgürsünüz. Örneğin her gün bir mahsul tanıtabilir, düzensiz aralıklarla uzun vadede okunacak içerikler (zaman mevhumu olmayan “how-to” tadında yazılar gibi) üretebilirsiniz. Her ne yaparsanız yapın naçizane 2 tavsiyem şunlar olabilir; muhtemelen keşfedilmeniz uzun sürecek, bu yüzden sabırlı olmaya amade olun. Gözünüz de aka abone sayılarında olmasın, bir sinema filmini bile koca salonlarda ortalama kaç şahıs izliyor? (Herhalde ortalamamız 30 civarındadır.)

İkinci olarak, kendinizi profesyonel bir yayıncı değil de, arkadaşlarınıza heyecanla ilginizi çeken bir şeylerden bahseden biri gibi düşünün. Dolayısıyla içinize sinmeyen şeylerden bahsetmenize gerek yok. Ve doğal afilli ve hatasız cümlelere de.

Takip edilesi e-bültenler;

 • Bendeniz: Erman Taylan — Yazılım ve Ürün Geliştirme 🙂
 • Akar Şümşet — Ürün Yönetimi, Kullanıcı Deneyimi ve Oyunlaştırma (İngilizce)
 • Tunca Üçer — Ürün Pazarlaması ve ‘Growth’

Yurtdışından bazı güzel örnekler;

 • The Hustle (Bir öbek iyi insan…)— Business&Tech
 • Tobias Van Schneider — Lifestyle&Design
 • NextDraft (Dave Pell) — News
 • Steve’s In The Know (Steve O’ Hear) — Startups
 • iOS Dev Weekly (Dave Verwer) — Software
 • JavaScript Weekly (Peter Cooper) — Software

Mattermark, CB Insights ve Smash Magazine gibi aynı tipte ama şirketlerden gelen e-bültenlere hiç girmedim bile. 🙂 Bu arada eş şekilde Webrazzi’nin de e-posta bültenine abone olabilirsiniz.

Bu arada bütün bunlar bana yetmedi diyenler de şu fihriste göz atabilirler. Ayrıca şimdiden e-bülten okuma uygulamaları da yapıldı ancak ben henüz hiçbirinden memnun değilim. 🙂

E-bülten hazırlamak için kullanılabilecek araçlar;

 • TinyLetter: MailChimp’in bireysel kullanımlar için yayınladığı bir alt servisi olan TinyLetter, ben abes ak bir sayfa açıp kitap gibi mail’imi yazarım diyenler için ideal. Ancak yukarıda saydığım örneklerin aka bir bölümü sosyal entegrasyonlu ve daha gelişmiş araçların çıktıları. Yine de başlangıç için müsait fiyatıyla TinyLetter’a göz atabilirsiniz.
 • Revue: Chrome ve iOS uygulamalarıyla beğendiğiniz içerikleri kaydedebildiğiniz ve gelişmiş bir içerik hazırlama ekranına sahip olan Revue, müsait fiyatlandırmasıyla benim favorim ve tercihim.
 • Curated: Curated ise Revue’ye nazaran biraz daha teknik ve daha gelişmiş (mail tasarımı ve analitik özellikler konusunda daha fazla seçeneğe sahipsiniz) bir alternatif.

Ve son olarak sizi eski bir röportajla kafa başa bırakıyorum. En baştaki amca ve gazete dağıtıcısı kızın sakinliğine inat, ülkemiz insanlarının içleri ısıtan hayatları… 🙂 Henüz izlemediyseniz TRT Arşiv’in nimetlerinden sadece biri olan bu röportajı izleyin derim…

Bir önceki yazımız olan Snapchat’e Yeni Özellikler Geldi. Peki Kritik Noktalar Neler Biliyor Musunuz? başlıklı makalemizde Sihirli silgi, Snap ve Snapchat hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz