Promo’yla kolayca tanıtım videosu hazırlayın

0

Promo, ufak işletmelere ve yeni girişimlere video pazarlama konusunda yepyeni bir çözüm sunuyor. 2012 yılında kurulan ve anlık video slaytları, fotoğraf kolajları, galeriler oluşturmanızı sağlayan Slidely‘nin yeni ürünü Promo, tanıtım videoları oluşturmak konusunda iddialı.

Video pazarlama konusunda çalışma yapmak isteyen ancak buna bir türlü bütçe ayıramayan işletmelere girişim kaliteli video tanıtımlara sahip olabilmesine imkan tanıyor. Sitede videolar, sektörlere ve her bir sektörün alt kırılımlarına göre kullanıcıya sunuluyor.

Sağlık ve Fitness, Moda, Emlak, Yemek, Düğün, Medikal, Evcil Hayvanlar, Bebekler ve Güzellik ve Bakım gibi alanlar için video kategorileri var . Bu kategorilendirme yapılırken Seyahat Acenteleri, Dijital Pazarlamacılar ve Çiçekçiler gibi birbirinden farklı işletmeler de göz önünde bulundurulmuş.

Site oldukça yalın bir yapıya sahip ve video düzenleme işi oldukça kolay. Bir video oluşturmak için siteye giriş yaptıktan sonra kategori seçmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra derhal bildirimlere boğulmanız olası çünkü Promo kendisini size nasıl kullanacağınızı anlatan bir yönergenin yanı dizi diri yardım hizmeti de sunuyor.

Bu aşamadan sonra ister diri yardım panelindeki yönlendirmeleri takip ederek ister karşınıza çıkan pop-up üzerinden ilerleyerek videonuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Pop-up’ın ardından karşınıza çıkan arama çubuğuna ihtiyacınız olan konuda anahtar kelimeler yazarak 2 Milyon 800 binin üzerindeki video klip arşivinden size müsait olan videoları kolayca bulabilirsiniz. Videoları kullanmadan evvel görüntüleyerek aklınızdaki fikre en müsait videoyu seçmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin aşağıda ekran alıntısı olarak sunduğum video, bir emlak firmasına müsait olacak şekilde kurgulanmış. Bu tarz videolarda tek yapmanız gereken metni çevirerek kendi logonuzu yerleştirmek olabiliyor.

Yine de videoya daha çok katkıda bulunmak isterseniz Promo’nun panelinden metinlerin boyutunu, fontunu, rengini ve konumunu ayarlayabiliyorsunuz. Panelde, metinleri düzenle, müzik seç, videoyu değiştir ve ele seçenekleri bulunuyor. Arzu ettiğiniz düzenlemeleri yaptıktan sonra önizleme seçeneğinden videoyu görüntüleyebilir ve son kararınızı verebilirsiniz.

Müzikten emin değilseniz müzik seç sekmesinde birbirinden güzel müzikler sizi bekliyor. Müziklerin kullanacağınız temaya daha müsait olmasını istiyorsanız müzikleri filtreler kullanarak segmente edebilirsiniz. Müzikler hem Caz, Klasik Müzik, Chill out gibi türlere göre hem  kurumsal, teknoloji, yılbaşı gibi temalara göre hem de mesut ve üzgün gibi his durumlarına göre filtrelenebiliyor.

Eğer video sizi tatmin etmediyse her şeyi baştan yapmak yerine panel içinde “videoyu değiştir”e tıklayarak kolayca yeni video klibiniz üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Videonuz bittiğinde yapacağınız önizlemenin ardından satın al butonuna basarak videoyu istediğiniz gibi kullanmanız mümkün. Basic, Plus, Pro ve Agency 4 farklı paketten oluşan fiyatlandırmalar video başına hesaplanıyor. Basic’te ayda 1 video alma hakkına sahipken Agency paketinde ayda 15 video alma hakkına sahip olabiliyorsunuz. Kendi çektiklerinizi yüklemek isterseniz Plus, Pro ya da Agency paketlerinden birini almanız gerekiyor. Agency paketinde videoları ayrıca white label olarak da kullanabiliyorsunuz.

Bu üyeliklerin en güzel yanı kullanılmayan videolarınızın bir sonraki aya aktarılması. Üstelik Product Hunt linkinden siteyi ziyaret edenler indirimli fiyatlar ile tanışabiliyor. Tecrübe sürümüne de sahip olan Promo’yu beğendiyseniz kısa bir tecrübe sürüşüne çıkmanızı önerebilirim. Yine de her amade tasarım programının karşınıza çıkarabileceği ufak durgunluklarla karşılaşabilirsiniz.

Promo şimdilik bir soruna çözüm üretmiş olsa da kendini geliştirmekten vazgeçmeyecek. Daha çok mobil reklamlarda kullanılması hedeflenen videolar bir süre sonra mobil cihazlardan da kolayca tasarlanabilecek.

Bu konuda Slide.ly’nin CEO’su Tom More yaptığı açıklamada: “Şu anda Promo tek parçadan oluşan 15 saniyelik videoları destekliyor çünkü Promo mobil reklamcılık, pre-roll reklamlar ve sosyal kampanyalar için optimize edildi. Gelecek birkaç hafta içinde birçok parça, ani çok nispet formatı ve ücretsiz video uzunlukları ekleyeceğiz. Ayrıca içinde birkaç sürpriz bulunduran bir mobil uygulama da iç olmak üzere daha çok harika özellik üzerinde çalışıyoruz. Biz kendi işletmemizi sadece promo yapımı videolar kullanarak olağanüstü derecede büyüttük ve sonuçlar gerçekten inanılmaz.” dedi.

Aslında geçtiğimiz yaz piyasaya sürülen Promo, ilk kere 4 gün evvel Product Hunt’ta yer aldı. 4 gün içinde binden çok oy saha Promo dijital pazarlamacıların, girişimlerin ve ufak işletmelerin kalbini fethetmiş görünüyor.

Bir önceki yazımız olan YouTube için SEO önerileri başlıklı makalemizde Description, seo ve Tags hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz