Kristal Elma Konuşmacılarından Sektöre Dair Tavsiyeler

0

Reklamcılık sektörünün ileri gelenlerini ağırlandığı Kristal Elma Festivali‘nde dijital sektörün gelişimi ve gelecekte bizleri nelerin beklediği üzerinde duruldu. Sanal gerçeklik ve yapay zeka öne çıkan konular arasındaydı.

“İnsanlara bir şey satmaya çalışmayın, insanlara bağlanmaya, hayatlarına dokunmaya çalışın.” Peter Economides

Satış amaçlı düşünmeyin, belki başlangıçta satışı gerçekleştirebilirsiniz ancak sadakati sağlayamazsınız. Lovemark’lara inanan birisi değilim. Her şey insanlara bir değer sunmakta ve bu değer paydasında buluşmakla ilgili. Eğer markanızın bir duruşu, bir fikri varsa o duruşu benimseyen, benimsemek isteyen insanların yolu markanızla kesişecektir.

henry-mason

 

İnsanlara ulaşmak için her yerde olmanıza gerek yok. Doğru zamanda, doğru yerde olun ve çözümünüzü sunun.Henry Mason Son zamanlarda insanlar bir işi yaparken birden çok ekran kullanmakta. Buna bakarak birçok yerde hedef kitlenin karşısına çıkmak doğru gibi gözükse de, aslında insanları marka ve hizmetten uzaklaştırmaktayız. Bunun yerine tüketicinin yaşamını kolaylaştıracak tekliflerimizi doğru zamanda yapmalıyız.

Yeniliğe ayak uydurmak için, bildiklerimizi unutmalıyız.Fergus O’Hare

Yenilenmek ancak taze kalmakla olur. Bu da bildiklerimizi unutmak ve yeni bilgiler için yer açmakla gerçekleşir. İçeriklerin hızla tüketildiği bugünlerde, yeni kalmak için ayrıca bir çaba sarf etmek gerekli.

“Değişimin itici gücü olmak elimizde. Eskiden “eğer bir şey bozuk değilse, tamir etme.” derdik. Şimdi değişimi sağlamak için eski düzeni yıkmak zorundayız. Siz yıkın ki, başkası yıkmasın!” Peter Economides

nathan-reddy

Değişim zor bir süreçtir ama değişmeye başladığınızda bir domino taşını itmiş ve peşinden gelenleri de devirmiş olursunuz.Bu yüzden şu an var olan yenilikler eskimeden yenilerini üretmek gerekli.

İnsanlar aslında markaların onlarda ne uyandırdığına bakıyor. Belli bir duruşu olan markalara bağlanıyorlarNathan Reddy

Birçok konuşmacının da belirttiği gibi, markaların kitlesi ile bağ kurması çok önemli. Bu bağı da aslında marka kendisinden başlayarak inşa etmelidir. Bir fikri, bir karakteri olmayan markalar kısa vadeli başarılar sonucunda tarihte silinmeye mahkumdur.

“VR (Virtual Reality/Sanal gerçeklik) birkaç yıl içinde hayatımızda yaygın bir şekilde yer alacak. Bunu fırsata çevirmek, reklam sektörünün boyutunu değiştirmek mümkün” Fura Johannesdottir

kristal-elma-festivali

Gelişen teknoloji ile yaygınlaşan imkanlar sayesinde, sanal gerçekliği deneyimlemek artık bir karton aparat kadar uzağımızda ve ilerleyen yıllarda sıkça karşımıza çıkacak VR, yeni reklam formatları oluşturmak için mükemmel bir fırsat olacak. Eğer imkanınız varsa bu konuda kendinizi geliştirmeniz sektörde aranan kişi olmanızı sağlayabilir.

Genel olarak, yeniliği tetiklemek ve gelen değişimleri benimseyecek bir yapıda olmak sektörün sizden beklentisi olsa da, yaratıcılık kesin bir formülü olmayan, sabit bir verimle ilerleyemeyen bir yetenek. Bu konuda kendinizi geliştirmek için, karakterinizi iyi tanımak ve beslenebileceğiniz kaynakları her gün arttırmak mecburiyetindesiniz. Sektörün temposuna ayak uydurabilmek için dinamik olmayı da eklemeyi unutmayalım!

Bir önceki yazımız olan Dijital Dünyanın Nabzı Digitalzone ile İstanbul’da Atacak başlıklı makalemizde digitalzone, dijital pazarlama ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz