Kritik dönemler geçiren Uber’in rakibi Lyft, yeni yatırımıyla taarruza geçiyor

0

Son dönemde yaşanan bir çok vaka Uber‘in popüleritesini menfi yönde etkilemeye devam ederken, Uber’in ABD’deki rakibi Lyft büyüme yolundaki adımlarını sıklaştırarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Bildiğiniz gibi Lyft de Uber gibi şoförlü hususi vasıta çağırmayı sağlayan bir girişim. Bu iki şirket ABD’de birbirlerinin en aka rakibi ama aradaki rekabet asla alelade bir seyir izlemedi. Uber’in Cehennem adlı bir yazılımla Lyft’i izlemesi gündeme düşen son bomba olsa da Uber bundan 3 sene evvel de düzmece çağrılar göndererek rakiplerini zarara uğratmakla suçlanmıştı. Keza Uber de Lyft’i aynı sebeple suçlamış ve iki şirket arasında sürüp gidecek ‘gayri nizami harp’in sinyallerini o günden vermişti.

Uber, Hindistan’daki tecavüz vakalarından Paris’teki saldırılara kadar bir çok sorunla boğuşarak büyümeye devam etti ama son dönemde ABD’deki “Uberi Sil” kampanyası ve İtalya’daki hizmet durdurma kararı Uber’in yüzleştiği sorunların bitmediğini gösteriyor. Lyft ise şu sıralarda sadece popüleritesini değil değerlemesini de yükseltmeye devam ediyor.

Lyft’in değerlemesi 7,5 milyar dolara yükseldi

Şimdiye dek General Motor, Suudi Prens Alwaleed bin Talal, Rakuten ve Didi Chuxing gibi mühim isimleri arkasına saha Lyft, bir kaç gün önce 600 milyon dolarlık yeni bir yatırıma imza atarak dikkatleri üzerine çekti. 2016’da müşteri aradığı söylenen Lyft, bu tur sayesinde toplam yatırımını 2,61 milyar dolara, değerlemesi de 7,5 milyar dolara yükseldi. Kanada Kamu Yatırım Fonu, Alliance Bernstein, Baillie Gifford gibi yeni yatırımcılar da Lyft’in destekçileri arasına eklendi ve Lyft 100 yeni pazara açılacağını açıkladı.

Elbette Uber hem 65 milyar dolar civarındaki değerlemesiyle hem de 8,8 milyar dolarlık yekün yatırımıyla Lyft’in epey önünde. Ama Lyft’in aldığı son yatırım Uber’in ABD’de istenmeyen uygulama duyuru edildiği bir dönemde gelmiş olması oldukça önemli. Zira Lyft, son dönemde haftalık yeni kullanıcı kaydında yüzde 60’ın üzerinde büyüme ivmesi yakalamış durumda. Eğer 2017’de yüzde 34 büyümeyle 70.4 milyon sürüş yaptıran Lyft’in büyüme eğrisi bu şekilde devam ederse Çin’de ‘pabuç bırakan’ Uber’in kendi ülkesinde daha çok kan kaybedeceğini söyleyebiliriz.

Diğer yandan Lyft’in bu yükselişinin ABD’yle sınırlı kalmayacağı malum. Zira 100 yeni pazar hedefi oldukça iddialı ve Uber için daha çok tehdit anlamına geliyor. Türkiye’nin bu pazarlardan biri olup olmayacağı şimdilik meçhul ama Hasan Aslanoba’nın 2,5 milyar dolar değerlemeye sahipken Lyft’e ufak bir yatırım yaptığını da hatırlatmadan geçmeyelim.

Bir önceki yazımız olan 20 milyon chatbot kullanıcısına ulaşan Botanalytics, ACT VC’den 270 bin euro yatırım aldı başlıklı makalemizde ACT Venture Partners ve Botanalytics hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz