Kullandığımız Şifreleme Yöntemleri Etkisiz!

0

Son hack olayının ardından bir kez daha gündeme gelen siber güvenlik konusunda çoğu firma, kurum, insanları kolay şifreler seçmemeleri ve birkaç ayda bir şifrelerini değiştirmeleri yönüne uyarıyor. Fakat aslında bu önlemler de pek işe fayda cinsten değiller.

Siber güvenlik üzerine araştırmalar yürüten güvenlik uzmanlarını bünyesinde barındıran ABD Ulusal Standartlar ve Teknolojiler Enstitüsü (NIST), yapılan araştırmalar sonucunda bu nasıl olursa olsun yapılan şifrelemelerin herhangi bir getirisi olmadığını söylemekte.

Bunun en büyük sebeplerinden biri, insanların şifre tercihlerinde oldukça yaygın olarak kullanılan şeyler yapması. Örneğin sadece harflerden oluşan bir şifre girdik ve sistem bizden rakam da girmemizi istedi. Böyle bir durumda insanların çoğu şifrelerindeki i-ı harflerini 1 yapıyor, ya da “e” harfini 3 yapıyor. Aynı şekilde “s” harfini “$” işareti yapma ya da sıfırları “o” harfine dönüştürme gibi şeyler de yaygın.

İşte bu yüzden siz her ne kadar şifrenizi sağlam şekilde seçtiğinizi düşünseniz de, aslında bu değişiklikler şifrenizi daha güvenli hale getirmeye yaramıyor. NIST, bu mevzu, bahis ile alakalı olarak sunduğu raporda ise ilginç bir çözüm önermekte. Bu çözüme göre insanların istedikleri her türlü şifreyi koyabilmelerini tavsiye eden NIST, buna karşahmin edilmesi çok kolay şifrelerin de siyah listeye alınması gerektiğini söylemekte. Siyah listedeki şifreler ise şu yapıdakiler olacak:

  • Daha önceden yapılmış bir siber saldırıda ele geçirilmiş şifreler
  • Sözlükte bulunabilecek kolay kelimeler
  • Tekrar eden sıralı harfler ve rakamlar
  • Kullanıldığı ortam ile alakalı olarak seçilmiş kelimeler

Şifrede asıl önemli olan uzunluk!

NIST, daha önceden de internette seçtiğimiz şifrelerin güvenli olmaları için karmaşık değil, uzun olmaları gerektiğini belirttiği bir rapor yayınlamıştı. Yani jülide sayı kombinasyonlu bir şifre yerine uzun, cümle şeklinde bir şifre kullanmanız, hesabınızın güvenliği açısından daha faydalı olabilir.

Şifreler konusunda en başarılı yöntem ise çok faktörlü koruma. Örneğin giriş yapmak istediğiniz platform, sistemde kayıtlı telefon numaranıza bir mail göndererek bu maili teyit etmeniz isteniyor. Ancak onda sonra siteye girişi gerçekleştirebiliyorsunuz. Standart şifrelemelere baktığımzda çok faktörlü koruma, şu an için en mantıklısı gibi.

Bir önceki yazımız olan Stres Çarkının Çocuklar Üzerindeki Yarattığı Tehlike! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz