LinkedIn Yeniden Hedefleme

0

LinkedIn’in Nisan ayındaki açılımı Eşleşen Kitle yeni kitle hedefleme seçeneklerine vurgu yaptı. LinkedIn de reklam veren işletmeler yeniden hedefleme gibi bir seçenek kullanamıyordu ve bu LinkedIn’in zayıf noktalarından birisiydi.

Meslektaşlarınız ve daha geniş ağlara bağlanma şansını sunmanın yanı sıra, iş arayan, eleman arayan veya alakalı içerik arayan herhangi biri için bir dizi seçenek de sağlayan LinkedIn. Büyüyen aktif kullanıcı tabanından gelen gelirin yanında, 2008’de şirket ek gelir kaynağı olarak ilk reklam ürünlerini test etmeye başladı. Şirketin reklam verenler için son güncellemesi Nisan sürümüyle gelen Eşeleşen Kitleler, LinkedIn’de çabalarının karşılığını zorluk yaşayan pazarlamacılar için harika bir haber.

Şimdi bu son güncellemeye, özellikle yeniden hedefleme kapasitesine ve potansiyel etkilerine, daha yakından bakalım.

Yeni Ne Var?

LinkedIn şimdiye kadar meslek adı veya kıdem seviyesi gibi farklı reklam hedefleme seçenekleri sunuyordu. Fakat mevcut müşteriyle veya bilinen kullanıcıyla yeniden etkileşime geçebileceğimiz alan yoktu. Eşleşen Kitleler endüstriyel standartlarda yeniden hedefleme kapasitesi olan geç kalmış bir hamle olsa da geç olması hiç olmamasından iyidir!

  1. Websitesi Yeniden Hedeflemesi – LinkedIn pixeliniz sayesinde websitenizin ziyaretçilerini içeren hedef kitleler oluşturun ve yeniden etkileşime geçin.
  2. Contact Hedeflemesi – Direk olarak var olan platformda varolan bağlantıları hedeflemek için güvenli bir şekilde email adreslerini içeren bir CSV dosyasını upload edin.
  3. Hesap Hedeflemesi – Hedef şirketlerinizdeki karar verme aşamasında olanlara ulaşmak için bu şirketleri içiren bir CSV dosyasını upload edin.

İlk iki hedefleme hâlihazırda diğer sosyal mecralarda ücretli aktivitede bulunan herhangi birine tanıdık gelecektir çünkü Facebook ve Twitter’da çoktan beri, Pinterest ve Snapchat’te de bir süredir bulunan hizmetler olarak biliyoruz. Belirtmek gerekir ki eğer sosyal medyadaki yeniden hedefleme konusunda tecrübeliyseniz, LinkedIn Yeniden hedeflemenin ne kadar efektif olabildiğini biliyorsunuzdur.

Potansiyel Etki Hakkında Beklentilerimiz Ne Olmalı?

Basitçe söylemek gerekirse, yeniden hedefleme kullanımı markaların en sevdiği hedefleme çeşidi. Kullanıcılar kararsız ve değişkendiler, istenen harekette bulunmaları için genellikle nazik hatırlatmalar iyi oalcaktır. Ve bu hatırlatmayı verebileceğiniz bir araç olmadıkça performans yukarılara çıkmayacaktır.

Merkle|Periscopix’teki müşterilerilerden bir kesite baktığımızda yeniden hedefleme kullandığımız tüm metrikler istisnasız daha iyi performans gösteriyor(bu satın alma hunisinin temellerini anlayan herhangi birine sürpriz olmayacaktır.)

Facebook ve Instagram’da standart yeniden hedeflemede reklam yatırım getirisi diğer hedeflemelerden yedi kat daha fazla. İlginç bir şekilde, aynı karşılaştırmada tıklanma oranı yüzde on beş fazla, yani arada yedi kat kadar dramatik bir fark yok. Fakat getirideki farka sebep olan dönüşüm oranındaki dikkate değer yükseklikte.

Yani sosyal mecralarda insanların dikkatini çekmek ne kadar kolay görünse de, yeniden hedefleme özellikle dikkatini çektiğimiz insanları hunide aşağıya doğru hareket ettirmek ve sonuç elde etmek için hayati öneme sahip.

LinkedIn de işletmeler arası yüksek değerdeki ürünleri düşündğümüzde yeniden hedefleme ihtiyacı katlanarak artıyor. Cloud hosting ya da CRM sağlayıcı seçimi nadiren bir websitesindeki tek ziyaretle yapılır; karar vericiler muhtemelen araştırma yaparlar ve karar vermeleri aylar sürebilir.

Yeniden hedefleme A seçeneği ile B seçeneği arasındaki fark olabilir. Bu sebeple LinkedIn’in reklam ürünlerine bu hedefleme seçeneklerinin getirilmesinin çok büyük haber olduğunu söylemek gerçekten hata olmaz.

Kimler bu yenilikten faydalanabilir?

LinkedIn kesinlikle herkese hitap eden bir platform değil, fakat bazı reklam verenler bu yeniliklerin LinkedIn kampanyalarına katkılarını görebilir veya sonuç odaklı bu hamle sayesinde sonunda bu platformda reklam vermeyi akla yatkın bulabilir.

Platform işletmeler arası ürünler ve SaaS (software as a service) gibi hizmetler veya cloud hosting mükemmel çünkü tıklama maliyetleri muadillerine göre yüksek olsa da sadece bir dönüşümün getirisi tüm maliyete değebilir. Diğer yandan reklam giderleri göz ardı edilebilecek bir şey de değildir ve eğer dönüşümdeki getirisi düşük olan ürünlerde, bu platform genel anlamda sizin için karlı olmayabilir.  Çünkü LinkedIn de reklam ücretleri dolar üzerinden ve genel anlamda yüksek.

Ve elbette gelen kutumu dikkate alacak olursak, LinkedIn’in kullanıcı tabanının büyük çoğunluğunu işverenler oluşturuyor. İş arayan insanlar LinkedIn’de daha fazla zaman geçirmeye meyilli oluyorlar, dolayısıyla hedeflemeniz hâlihazırda etkileşimdeki bir kitle. Dar hedefleme seçeneklerine bu da eklendiğinde, LinkedIn iş arayanlara erişmek için mükemmel bir platform.

Yani eğer geçmişte zayıf dönüşler ve direk etki eksikliği sebebiyle LinkedIn’i kullanmakta tereddüt ettiyseniz, şu an denemek için belki de en doğru zaman olabilir.

Bir önceki yazımız olan Klasik Pazarlama İle Dijital Pazarlamanın Farkları Nelerdir? başlıklı makalemizde dijital pazarlama, dijital pazarlama stratejileri ve klasik pazarlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz