Mac kullanıcılarına 5 sanal müzik stüdyosu

0

Gelişen teknolojinin nimetlerinden sınırsızca yararlanan müzik dünyasında,  listeleri sallayan bir fazla parça günümüzde sanal müzik stüdyoları gibi uygulamalarla yapılıyor. Siz de bu uygulamalarla artık aklınızdan geçen bir parçayı kaydedip, diğer parçalarla mixleyip, bütün dünya ile paylaşabilirsiniz.

Elbette öğrenilmesi aka emek, vakit ve sabır isteyen müzik aletlerini çalabilenlere saygımız ebedi ve unutmayalım ki; bu uygulamaları kullanarak kaliteli parçalar yapabilmek için de müzikal anlamda bir altyapıya sahip gerekli. Mac kullanıcıları için aralarında öğretici videolar da sunan ve bazılarının ücretsiz olduğu, tek kişilik dev orkestranızı oluşturabileceğiniz 5 sanal müzik stüdyosunu bir araya getirdik.

 

GarageBand

Müzik yapmanın dinlemek kadar basit olduğunu iddia eden GarageBand’da, gitar, davul, klavye gibi birçok enstürmanı sanal bir formatta bulabilirsiniz. Bir müzik aleti kullanamıyor olabilirsiniz ancak yazılım, amfi ve efekt seçimleri ile EDM, Hip hop, Indie ve birçok müzik türdeki binden fazla loop ile birleştirerek müzik yapmanıza imkan sağlıyor. Kullanıcı dostu arayüzü ve 40’tan fazla öğretici videosu ile GarageBand’ı kullanmayı bugünden öğrenebilirsiniz. GarageBand, kendi müziğinizi yaparken bol seçenek sunuyor. Örneğin 28 davulcu arasından istediğinizi seçebileceğiniz gibi, performansınızı notasından ve desibeline kadar düzenleme imkanı sunuyor.

 

Ardour

Mac kullanıcılarına özel, kullanışı rahat bir diğer müzik stüdyosu ise Ardour. Programla parçanızı kaydedip, parçanıza eklemeler yapıp, mixleyebiliyorsunuz. Ancak GarageBand’in aksine Ardour’da kimse elinizden tutmuyor. Ara yüzü de daha profesyonel duran sanal stüdyo size sanki ses mühendisi olduğunuz hissini verebilir. 🙂 Yine GaraBand’e göre daha teknik, kişiselleştirilebilir özellikleri olan yazılım, aleni kaynak özelliğiyle de platformlar arası kullanılabilir.  Yazılımın web sitesinde de hedef kitlesinin ses mühensileri, müzisyenler, besteciler olduğu peşin peşin belirtiliyor. Sistemi kullanmak için hangi teknik gereksinimlere ihtiyacınız olduğundan  yazılımın hangi özellikleri olduğuna kadar bir fazla bilgiyi web sitesinden bulabilirsiniz.

 

LMMS

Platformlar arası çalışma imkanı veren diğer bir yazılım ise LMMS. Başlangıçta synth’leri ve misal işleri ileLinux MultiMedia Studio için oluşturulmuş.  Yazılım, günümüzde sanal enstürmanlar ve eklenti desteği içeriyor. macOC dışında windows kullanıcılarına açık olan sanal stüdyonun ücretli olduğu bilgisini de paylaşalım. Ancak farklı toplukların birbirleriyle paylaşımda bulunabileceği aleni kaynağı mevcut. Web sitesinde, kullanıclar tarafından  yapılmış en iyi  parçalarına yer veren LMMS’in sosyal medyada ufak bir topluluğu var.

 

Tracktion T5

Sanal ortamda müzik yapmayı sevenler için müsait olan bir öteki müzik programı ise Tracktion T5. Yazılımda, parçalarını tam takım kaydedip, ekeleme yapabilmeleri için bir üst modele geçmelerini isteniyor. Programın bu farklı özelliklerini kullanmak ücretli. Yazılımın ücretsiz versiyonunda, kendi parçalarınızla sentezleyebileceğiniz  geniş bir yelpazede MIDI ve  ses parçalarına erişebilirsiniz.

 

Nanostudio

Blip Interactive Ltd’ya ait olan program, kullanışlı müzik araçlarlarını yaratıcılığınızla birleştirerek harikalar parçalar yaratabileceğinizi iddia ediyor.  Apple’ın birçok ürününe entegre olan Nanostudio ile yarım kalan bir parçanızı istediğiniz yerde ve zamanda tamamlama imkanınız var. Eden Synth ve çoklu efektler içeren program ile aklınızdan geçeni gerçek şarkılara dönüştürebilirsiniz. Hatırlayacağınız üzere,  2015´de İsveçli şarkıcı Elliphant’ın  Apple’ın  “Make Music with iPad’ isimli reklamında da “All or Nothing’ şarkısının bir kısmını Nanostudio ile kaydettiğini görmüştük.

 

 

Bir önceki yazımız olan İnternet Tarihinin İlkleri başlıklı makalemizde Alan adı, banner ve Domain hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz