Mahallem: Tüketicileri mahalle esnafıyla buluşturan sipariş uygulaması

0

Groupon konum tabanlı pazarlama konusunda hayal ettiğinin fazla gerisinde kaldı ama ufak işletmelerin satışlarını artırmak isteyen girişimler elbette son bulmadı. Mahallem de girişimlerden biri ve komşu esnaflardan alışveriş yapma alışkanlığımıza hız kazandırmak istiyor.

Mahallem, birebir esnaf-tüketici alışverişine odaklanan bir girişim. İşin bir tarafındaki esnaflar, Mahallem dünyasına girerek çevresindeki tüketicilere ürünlerini ve hizmetlerini sergiliyor. Tüketicilerse kendilerine hususi uygulamayla çevresindeki esnaflardan mesajlaşma yoluyla istediği ürünleri/hizmetleri talep ediyor. Neticede mahalle içi ticaretin yeniden canlandırılması hedefleniyor.

Tüketiciler için basit ve hızlı sipariş verme imkanı, konuma hususi kampanyalar ve farklı ödeme seçenekleri sunan Mahallem, esnaflara da daha fazla gelir ve müşterlerini tanıma imkânı sunuyor. Esnaflar sadece mobil uygulamalar üzerinden değil, bilgisayarlarından da mesajlaşabiliyor. Mahallem bu iletişim kanalı için esnaflara hususi bir program (Windows için) sunuyor.

 

1 Mayıs’tan bu yana İstanbul’da faaliyette

1 Mayıs’tan itibaren İstanbul’da hizmet vermeye başlayan Mahallem, sadece bakkal gibi besin odaklı esnafları değil eczaneden suculara, çilingirden emlakçıya kadar fazla geniş bir yelpazede işletmeleri kabul ediyor. Bu sayede tek uygulamayla bütün esnaflara ulaşabilmeyi olası kılıyor ve kullanıcılarının her konuda aradığını bulmasını amaçlıyor.

Pordiva Mobil Yazılım tarafından geliştirilen Mahallem’in kurucularından henüz direkt bir açıklama almadık ancak girişimin büyüme sürecinde olduğunu görmek olası ve gelecek taleplere göre yurt çapına yayılacağını da tahmin ediyoruz.

Küçük esnafın tahmin ettiğimizden daha aka bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu MahalleEsnafi.com’un hedeflerinden biliyorum ve bu dikeye odaklanan girişimlerin yeni bir değişim başlatıp başlatmayacağını merakla bekliyorum. Özellikle İstanbul ahalisinin Mahallem gibi uygulamalara kolayca ısınabileceği kanaatindeyim zira Yemeksepeti gibi bir girişim bu çeşit uygulamaların tutabileceğinin en somut göstergesi.

Detaylar için mahallem.com.tr’yi ziyaret edebilir, uygulamayı çevrenizdeki esnaflarla yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Facebook’un Gelecek 10 Yıllık Planı başlıklı makalemizde F8, facebook ve İnfografik hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz