Markalama Stratejisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

0

Pazarlama iletişiminin kalbi diyebileceğimiz en önemli stratejilerden biri markalama stratejisidir. Günümüz dünyasında her alanda yaşanan değişim ve gelişmeler pazarlama alanında da etkisini göstermiştir. Meydana gelen bu değişim ve gelişmeleri mevcut bir markanon uzun vadede gücüne güç katması yada yaratılacak yeni bir markanın sağlam temellere dayandırılması için pazara hakim yönetici, iletişimci ve marka geliştiricilerinin bu değişim ve gelişmeleri yakından takip edip bünyelerine uygun şekilde programlayıp stratejilerine dahil etmeleri gerekir.

Marketing Strategy

Sosyal mecralar ve dijitalin hayatımıza girdiği günden beri bu yeni iletişim dünyasında yapılması gerekenleri incelemek kadar yapılmaması durumunda yaşanacak eksikliklerin de farkına varılması gerekir. Çünkü bir markayı rakip markalardan ayıracak farklı yanı denenmemişi deneyerek içlerinden sıyrılmak olacaktır. Bu da daha önce dikkate alınmayışlarıyla markaları hataya düşüren faktörlerin bilincine varmayla paralellik gösterir. Bu amaç doğrultusuna yaptığımız araştırma ile markaların dijitalle adaptasyonunda yaptıkları kritik hataları beş başlık altında şu şekilde sunabiliriz;
1. Demografik Değişkenlerin İhmal Edilmesi
Markalar genellikle psikografik etmenlere göre hareket ediyor. Oysa yaş, cinsiyet gibi demografik değişkenler de markaların üzerinde düşünüp stratejilerine dahil etmesi gereken husus olmalıdır.
 2. Miras Hatası
Markaların birçoğu için pazara girişinin üzerinden çok geçmesine rağmen hala daha ilk günkü iletişim hedeflerini amaç ediniyor. Fakat bu tek başına etkili değildir. Pazarda yaşanan değişimler için mirasa bağlılıkla birlikte yaratıcı, özgün fikir ve stratejiler de markanı devamlılığı için oldukça önemlidir.
Word Cloud "Marketing Communications"
3. Küresellik Hayranlığı
Markalar bazı durumlarda sürekli olarak yenilik peşinde koşmayı daha fazla kar elde etmek olarak yorumladığı için stratejilerini küresel pazarda geliştiriyor. Oysa yereli unutmak bu durumda en tehlikeli durum haline geliyor.
 4. “Kişilik”ten Yoksulluk
İnsanlar gibi markaların da bir kişiliği olmalıdır.Pazarda sizin gibi birçok marka olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü o markalar içerisinde tüketiciye ne kadar dokunabilirseniz pazarda o kadar büyük paya sahipsiniz demektir. Bu da sizin marka kişiliğinizi oluşturur.
 5. Markanız Hakkında Söylenenler
Ağızdan ağıza iletişim en üst düzeyde bir iletişim stratejisinden bile kimi zaman daha etkili olmuştur. Markanın değeri, ederi için konuşulacak her olumlu düşünce, markanızın tüketicilerine bir yeni kişi daha katılımının teminatıdır.

Bir önceki yazımız olan Disney'in Yeni Teknoloji Harikası başlıklı makalemizde Disney, disney boyama uygulama ve disney yeni teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezundur. Beden Dili,Zaman Kontrolü,Stres Kontrolü,Sosyal Medya Yönetimi,Kurumsal İletişim ve Reklamcılık gibi iletişim alanlarında seminer ve konferanslara katılarak hem ulusal hem uluslararası geçerlilik taşıyan sertifikalara sahip oldu.TÜHİD’in düzenlediği Altın Pusula İletişim Ödülleri kapsamında çalışması olmakla birlikte mezun olduğu bölümde bitirme çalışması olarak “Sosyal Medya Reklamlarının X,Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışmalarına ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Yorum Yaz