Markaların Instagram’da yaptığı hatalar

0

En hızlı büyüyen sosyal ağlardan biri olan Instagram, son zamanlarda yaptığı birçok değişiklikle markaların da gözde platformlarından biri olmaya devam ediyor. Ancak markaların kasıtlı ya da bilmeden yaptıkları hatalar, onların takipçi kaybetmelerine, etkileşim oranlarını düşürmelerine ve hatta var müşterilerini kaybetmelerine sebep olabiliyor.

700 milyon kullanıcıya ulaşan Instagram’da sıkça yapılan hataları ve çözüm önerilerini bir araya getirdik.

Marka kimliğinden uzak olmak

Markaların da insanlar gibi kişilikleri; onları hususi kılan psikolojik ve fizyolojik marka kimlikleri vardır. Örneğin finans alanında çalıştığınız bir şirketin ses tonu  dürüst ve aleni iletişimden yana ise, bu elementleri göz önüne alarak içerikler oluşturabilirsiniz. Şirket değerleri ile de bağlantılı olan bu özellikler ile kimliğinizi öbür firmalardan ayırırken, kulanıcının da sizi daha iyi tanımanıza muavin olur.

Yine şayet marka kimliğinizde  müşterilerinize ve kendinize tutkulu bir yaklaşım varsa ve çift taraflı bir iletişim stratejisinden yanaysanız Instagram’da da bunu takipçilerinize hissettirebilirsiniz.

Stock görseller yüklemek

Instagram’da en fazla yapılan hatalardan biri markaların platforma stock fotoğraflar yüklemeleri. Stock fotoğraflar bir fazla konuda işinizi kolaylaştırabilir ancak Instagram’da değil. Bu fotoğrafları rakipleriniz hatta endüstriniz ile hiç alakası olmayan öbür markalar da kullanabilir. Öte yandan Instagram’ın doğası gereği takipçileriniz sizden hikayeler anlatmanızı beklemekteler. Oluşturduğunuz görsellerle hikayeler oluşturarak kullanıcılara daha yakın bir duruş sergileyebilirsiniz.

Kullanıcıların içeriklerini kullanmamak

Geleneksel medya ve pazarlama araçlarının en büyük dezavantajlarından biri kullanıcılarla interaktif bir iletişim sağlayamamalarıdır. Ancak her sosyal ağda olduğu gibi Instagram’da da takipçilerinizle karşılıklı iletişime ve etkileşime geçebilirsiniz. Birçok marka kullanıcıları kendileri için içerik üretmeleri konusunda cesaretlendirmiyor. Özellikle kullanıcılarınızdan içerik üretmeleri konusunda katkıda bulunmaları için destek alabilirsiniz. Burada en ön mühim nokta ise onları anlamak ve Daniel Pink’in deyimiyle Motivasyon 3.0’larını yakalamak. Yani, onların ilgilerini çekerek, içsel motivasyonlarını yüksek tutarak, gönüllü olarak içerik oluşturmalarını sağlamak.

Takipçi satın almak

Sosyal ağlar, markalar tarafından ilk kez kullanılmaya başlandığında kullanıcı sayısı mühim bir KPI’dı. Ancak fazla uzun yıllardır kullanıcı sayısından öte hesabınızın sosyal ağ yapısı, alıcı değeri ya da etkileşim oranı mühim metrikler olarak kullanılıyor. Birçok Instagram kullanıcısının yaptığı en büyük hatalardan biri olan ‘Takipçi satın alma’ ile  hesabınız kullanıcı sayısı bakımından varlıklı durabilir. Ancak sizi takip eden kişilerin çoğu bot olacak, gerçek kişiler olsa bile markanıza alaka duyan bir hedef kitleyi satın almayacaksınız. öbür yandan reklam kampanyası çıkmak istediğinizde Facebook algoritması gereği, reklam içeriğinizin alaka seviyesini belirlerken var takipçilerinizin özelliklerini de hesaba katıyor. Yani evvel takipçi satın alıp, sonrasında reklam çıktığınız da bile uzun bir süre takipçi satın almanın dezavantajından kurtulamıyorsunuz.

Yanlış Instagram ünlüleri ile anlaşmak

Ünlüler ya da Instagram fenomenleri, markaların ürünlerini ve servislerini tanıtmada kesinlikle etkili bir pazarlama yöntemi. Ancak bu, ilgili bir ürünün tekrar ilgili bir meşhur tarafından tanıtılması ile başarılı olacaktır. Instagram’da hazırladığınız kampanyanız için beraber çalışmak istediğiniz ünlünün hedef kitleniz ve markanızla uyumlu olmasına itina gösterebilirsiniz. Öte yandan fenomenlerin markanızı temsil ettiğini de unutmayın, Instagram ünlüsünün yaşadığı mümkün bir skandalda markanız tekrar etkilenecektir. Geçtiğimiz günlerde Instagram’ın ünlülerin içeriklerine yönelik hazırladığı yeni düzenlemeyi de sizlerle paylaşmıştık. Karar neticesinde Instagram, ünlülerden takipçilerine karşı daha şeffaf olmalarını bekliyor.

Ölçümlemelerden kaçınmak

Birçok marka takipçilerinin kim oldukları, ne vakit internette oldukları gibi bir fazla bilgiyi göz ardı edebiliyor. Instagram İstatistikleri ile gönderilerinizin ve hikayelerinizin performansını ölçümleyebilirsiniz. Gönderilerinizin veya hikayelerinizin yekün görülme sayısını, erişiminizi, internet sitesi tıklamalarınızı, takipçilerinizin Instagram’a girme sayısını ve hatta gönderilerinizi kaydeden tekil hesapların sayısını bile görebilirsiniz.

 

Çok fazla Hashtag kullanmak

Instagram’da 7 etiketli içeriklerin en fazla etkileşim aldığını ve 8. etiketten sonra içeriklerin daha az zevk aldığını öncesinde sizlere bahsetmiştik. Instagram’da yapılan öbür bir hata ise sürekli olarak aynı etiketleri kullanmak. Aynı hashtag’leri kullamak erişiminizi kısıtlayacağı gibi, yeni kullanıcılara da ulaşmanızı kısıtlayacaktır. İlginç, mevzu, bahis ile alakalı ve yüksek etkileşim getirecek etiketleri seçebilirsiniz.

Platforma ‘tüketici gözünden’ bakmamak

Son olarak  yapılan en büyük hatalardan biri Instagram’ı hedef kitleniz gözünden görmek yerine, kendi alaka alanınız ve beğenilerinize göre kullanmak. Sizin fazla hoşunuza giden, harika bir kampanya, kitlenizin ilgisini çekmeyebilir ya da marka hedefleriniz ile fazla da alakalı olmayabilir. İçeriklerinizi hazırlarken ve iletişimi sağlarken hedef kitlenizin gereksinimleri ve davranışlarını, markanızın hedeflerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Seyisco: Yol çukurlarına meydan okuyan girişim! başlıklı makalemizde Ali Çağatay Kuru, Ankara ve Barış Kaya hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz