“Maximize Conversions” Teklif Stratejisi

0

Google, eCPC ve Target CPA teklif stratejilerinin ardından Adwords üzerinden gerçekleşen dönüşümleri maksimize etmek için kullanabileceğimiz yeni bir teklif stratejisi daha duyurdu: “Maximize Conversions” Peki bu yeni teklif stratejisinin eCPC ve Target CPA ile benzeşen ve ayrılan yönleri neler?

Target CPA ve eCPC teklif stratejileri geçmiş dönüşüm datasını baz alarak dönüşüm olasılığı daha yüksek olan aramalarda teklifi yükseltip dönüşüm olasılığı düşük aramaların tekliflerini düşürüyor. Bunu yaparken Target CPA stratejisinde hedef olarak bir CPA belirlerken eCPC’de maksimum hedef CPC belirleyebiliyorduk.

Maximize conversions teklif stratejisinde ise amaç tanımlı bütçe dahilinde dönüşüm hacmini maksimize etmek. Dolayısıyla bir kampanya özelinde bu stratejiyi kurarken aşağıdaki özelliklere dikkat etmemiz gerekiyor.

  1. Kampanya günlük bütçesini kontrol etmeliyiz, çünkü maximize conversions kampanyaya tanımlı bütçenin tümünü harcamaya çalışacaktır. Normalde günlük bütçesini harcayamayan kampanyalar bu stratejinin kurulumundan sonra günlük bütçesini tüketebilir.
  2. Stratejiyi kuracağımız kampanyanın ortak bütçe stratejisine dahil olmaması gerekiyor. Kendi özel bütçesi olan kampanyalara bu teklif stratejisini kurabiliyoruz.
  3. Kampanyaların gelir hedefine dikkat etmeliyiz. Agresif gelir hedefi ile ilerleyen kampanyalarda bu strateji CPA ya da CPC gözetmeksizin dönüşüm getirmeye odaklandığı için kampanyanın gelir hedefinin altında kalmasına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Google Marketing Next 2017 başlıklı makalemizde adwords, doubleclick ve Google Marketing Next hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Dijital pazarlama kariyerine 2014'te GroupM'de başlayan Deniz, burada 2 yıl Google Adwords hesap yöneticisi olarak çalıştıktan sonra önce Havas Media'ya ardından Digitouch'a geçmiştir. Halen Digitouch bünyesinde çalışan Deniz, daha önce Teknosa, GoDaddy ve Reckitt Benckiser markalarının Adwords hesaplarını yönetmiş, şu anda ise Hepsiburada'nın Adwords hesaplarını yönetmektedir.

Yorum Yaz