Medya devi Media Prima, dijital medya şirketi Rev Asia’yı satın aldı

0

Dijital dünyaya ve yeni girişimlere odaklanan medya şirketlerinden biri daha aka bir medya grubu tarafından satın alındı. Malezya merkezli medya devi Media Prima, kendisi gibi Kuala Lumpur’dan yönetilen dijital medya şirketi Rev Asia‘yı satın aldı.

Kısaca tanıtmak gerekirse Media Prima, Malezya’da televizyon, radyo ve basılı yayınları da olan bir medya devlerinden biri. Rev Asia ise çatısı altında muhtelif dijital yayınları bulunduran her ay takriben 5 milyon kişiye ulaşan bir dijital medya şirketi. 2013’te 20 milyon dolarlık Says.com birleşmesine imza atan Rev Asia, paylaşılan bilgilere göre 105 milyon RM (takriben 87 milyon TL, 24,2 milyon dolar) karşılığında Media Prima tarafından satın alındı.

Dijital medya tarafındaki gücünü bu satın almayla artıran Media Prima, Malezya’da Facebook ve Google’dan sonraki en yüksek internet trafiği çeken şirket olacağını paylaşıyor. Hali hazırda Malezya’da Facebook her ay 15,7 milyon kişiye Google ise aylık 14,1 milyon kişiye ulaşıyor.

Media Prima adına konuşan CFO Encik Mohamad Ariff Ibrahim, bu satın almayla 18-35 ıslak arası Malezyalılara ulaşmak konusunda ağırbaşlı bir adım attıklarını paylaşıyor ve elbette dijital taraftaki gelirlerinin artacağına işaret ediyor.

Rev Asia, nisbeten ufak bir borsa olan Bursa Malaysia’da listelenen bir şirket ve geçtiğimiz finansal yılda takriben 23,4 milyon RM (5,4 milyon dolar) civarında gelir ve 6 milyon RM (1,4 milyon dolar) civarında kâr elde etmiş.

Dijital medya dünyasındaki satın almalar ve yatırımlar

Son yıllarda dijital medya dünyasını ilgilendiren AT&T’ın Time Warner’ı, AOL’in Yahoo’yu, Axel Springer’in girişim ve teknoloji yayıncılığı yapan Vertical Media’yı ve Business Insider‘ı, Alibaba’nın South China Morning Post gazetesini satın almasını hatırlamak mümkün.

Diğer yandan Buzz Feed’in 200 milyon dolarlık aka yatırımının yanında ve daha dikey yayınlar olan Singapur merkezli teknoloji blogu E27’nin 650 bin dolar ve Tech In Asia’nın da 6 milyon dolar yatırım aldığını eklemeden geçmeyelim.

Bir önceki yazımız olan Grammarly, popüler yazım denetim asistanı için 110 milyon dolar yatırım aldı başlıklı makalemizde General Catalyst ve Grammarly hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz