Messenger Lite artık Türkiye’de

0

Facebook‘un gelişmekte olan pazarları hedefleyen uygulaması Messenger Lite , 132 yeni ülkeye daha açıldı ve bu ülkeler arasında Türkiye de var.

Düşük/orta düzen Androidli cihazların yaygın, mobil internet erişiminin sınırlı olduğu ülkelerde daha çok kullanıcı yakalamak isteyen Facebook, bildiğiniz gibi daha az veri tüketen, ‘Lite’ etiketli uygulama sürümleri yayınlıyor. Messenger Lite de bu mantıkla Ekim ayında yayınlanmıştı ama bu yeni açılım Facebook’un planlarının daha aka olduğunu gösteriyor.

Messenger Lite sadece mobil internet erişiminin kısıtlı olduğu ülkeleri hedeflemiyor

Messenger Lite uygulaması artık sadece mobil internet erişiminin kısıtlı olduğu ülkelerde değil; Almanya, İtalya, Japonya, Hollanda ve Türkiye gibi ülkelerde de kullanılabilecek. Facebook Messenger Takım Lideri David Marcus, Messenger Lite’ın daha çok kişi için daha iyi bir deneyim sunduğunu söylüyor ve 1,2 milyarı geçen Messenger kullanıcı sayısını daha da yukarılara çekmek istediklerini ekliyor.

Bu güncellemeyle Facebook Messenger‘ın kendi yolunda büyümeye devam edeceği aşikâr ama bir yandan da Snap’e karşı atağa devam ettiğini söyleyebiliriz. Zira düşük/orta düzen Androidli cihazlarda daha iyi bir deneyim sunan Messenger Lite, yeni kullanıcı kazanımında Snap’e karşı mühim bir avantaj yakalayabilir.

Hatırlatmak gerekirse mobil internet erişiminin kısıtlı olduğu ülkeler için piyasaya sürülen Facebook Lite, bir sene içinde 200 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Diğer yandan Facebook, Instagram’a çevrimdışı özellikler kazandırarak Snap’e karşı bir adım daha atmıştı. 10 MB’tan ufak bir uygulama olan Messenger Lite ise ilk olarak Kenya, Tunus, Malezya, Sri Lanka ve Vietnam’da kullanıma sunulmuştu.

Eğer Messenger Lite’i indirmek  isterseniz Google Play Store’a uğrayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Instagram 700 milyon aylık aktif kullanıcı barajını aştı başlıklı makalemizde facebook, İnstagram ve messenger hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz