Microsoft, SaaS girişimi Cloudyn’i 50-70 milyon dolara satın almayı planlıyor

0

Microsoft, kurumsal bulut bilişim tarafındaki gücünü artırmak konusunda kararlı adımlar atmaya devam ediyor. Gelen yeni bilgiler göre Microsoft, İsrail merkezli bulut izleme ve analitik servisi Cloudyn‘ı satın alabilir.

Hewlett Packard Enterprise, Ticketmaster gibi mühim müşterileri olan Cloudyn, şirketlerin bulut bilişim harcamalarına yönelik muhtelif izleme, analitik ve optimizasyon araçları sunan bir SaaS girişimi. Gerçek zamanlı verilerle desteklediği bu çözümler, şirketlerin bulut performansını ve verimliliğini artırmasını sağlıyor. Dolayısıyla Microsoft için anlamlı bir girişim profili çiziyor. Zaten Microsoft Azure‘un yanısıra Amazon Web Services ve Google Cloud Platform da Cloudyn’nin partnerleri arasında yer alıyor.

İsrail kaynaklı bir habere göre Microsoft Cloudyn’i satın almak için 50-70 milyon dolar arasında bir tutar ödeyebilir. 2012’de kurulan SaaS girişiminin bugüne kadar aldığı yekün yatırım 20 milyon doları buluyor ki bu yatırımın çoğu (11 milyon dolar) 2015 yılındaki yatırım turunda alınmış.

Özellikle kurumsal bulut bilişim hizmetlerinde pazara yargıç olmak isteyen Microsoft’un son bir kaç yıldır bu alandaki atılımlarını hızlandırdığını söyleyebiliriz. 2014 yılında Microsoft CEO’su olan Satya Nadella‘nın da bu stratejide pay sahibi olduğu elbette söylenebilir. Zira Nadella daha evvel Microsoft’ta işletmelerin bulut bilişim tarafını yöneten bir pozisyondaydı. Microsoft daha evvel bulut bilişim alanında bir kabiliyet satın alması yapmıştı.

Microsoft Azure‘un Open AI ile işbirliği yaptığını 2016’da duyuran Microsoft, Connected Vehicle Platform adıyla yeni bir bulut platformu inşa edeceğini de geçtiğimiz Ocak ayında açıklamıştı. Görünüşe göre 2017’de Microsoft’un bulut bilişim adımları hakkında yeni ve mühim haberler gelmeye devam edecek.

Bir önceki yazımız olan ACT Venture Partners Teknopark İstanbul girişimi RS Research’e 1,1 milyon euro yatırım yaptı başlıklı makalemizde ACT Venture Partners, Rana Sanyal ve RS Research hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz