MIT, şehir içi ulaşım için hem uçan hem de karada giden drone projesi için çalışıyor

0

MIT tarafından üzerinde çalışılan yeni bir konsept kent içi taşımacılığında drone’ların daha sık kullanılmasını hedefliyor. Massachusetts Institute of Technology nin üzerinde çalıştığı bu proje hem siyah yolunda tekerlekleriyle yol alabilen hem de istenildiği anda uçabilen bir yapıda tasarlanmış.

MIT bünyesinde etkinlik gösteren Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) tarafından üretilen projenin bir replikası da tasarlanmış. Buna göre tamamen otonom şekilde sürücüsüz olarak yönetilecek olan drone’lar, belli rotaları izlerken bazen vakit karadan bazen vakit da havadan seyrini sürdürecek. Uçan otomobilden fazlası olan proje, hem kent içi toplu taşımacılığı kolaylaştırması hem de trafiği azaltmayı amaçlıyor.

Şimdilik sadece örneklem olarak üretilen ufak boyutlarla konsepti kurulan ve test edilen bu projenin yaygınlaşması, drone’ların insan taşımacılığında yavaş yavaş kullanılmaya başlanacak olması da istikbal konusunda hepimizi heyecanlandırıyor.

Hele ki bu drone projesini İstanbul gibi illerimiz için düşündüğümüzde ileride boğazın üstünde insan taşıyan drone’ lar görmek bir hayli heyecan verici olacak, drone köprüden siyah yoluyla geçmeye ya da havalanarak karşı yakaya geçmeye kendi suni zekasıyla trafik durumu ve harcayacağı enerji miktarına göre karar verecek. Hemen aşağıdan MIT’ nin hazırladığı bir konsept videoyu izleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Otsimo, Otizm Eğitim Oyunları uygulamasını Android’e getirdi başlıklı makalemizde Otizm Eğitim Oyunları ve Otsimo hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz