Mobil Reklamların Verimini Artırmanın Yolları

0

Performansa dayalı reklamcılık alanının uzmanı RTB House, mobil reklamlardan nasıl daha fazla verim alınacağını açıklıyor: Banner boyutu, görseldeki ürün sayısı ya da demografik bina gibi ayrım yaratabilecek alanlarda yüzden fazla reklam kampanyası ve 40’a yakın pazarda analizler yapan RTB house, mobil cihazlarda kullanılacak en etkili banner reklamının nasıl olması gerektiğini izah ediyor.mobil_reklam-rtb_house-yeniden_hedefleme-banner-retargeting (3)

RTB House araştırması, masaüstü tıklanma oranlarının yüzde 0,73 civarındayken, akıllı telefonlarda tıklanma oranlarının yüzde 0,84 ile daha fazla tıklandığını gösteriyor. Mobil reklamların yeni yollarla farklı satın alma davranışları edinen genç nüfus ile her geçen sene ağırbaşlı şekilde büyüdüğünü anlatım eden RTB House Bölge Direktörü Ömer Aras konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Mobil cihazlar, günümüzde her an online olan müşterilerin satın alma kararlarında etkili olan en mühim seçeneklerden biri olduğunu görüyoruz. 42 ülkede etkinlik gösteren IAB’ın yaptığı araştırma, bilhassa Z ve Millenial kuşaklarının, sosyal medya ve tarama geçmişi hedeflenerek yerleştirilen reklamları ayrım etmedeki eğilimlerinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu kitlenin yarısından fazlası, akıllı telefonlarında kendileri ile ilgili olan reklamları gördüklerinde harekete geçiyor.”

Genç neslin dikkatini çekmek, onları ikna etmek ve onlara doğru mesajı iletmek için en etkili reklam stratejisini kullanmak gerektiğini dile getiren Aras, hem Türkiye’de hem de bölgede başarılı olmak isteyen pazarlama uzmanlarının dikkate alması gerekenleri listeliyor.

1. Daha fazla ürün, daha fazla satış

Mobil reklam kampanyaların verimi her reklamda sunulan ürün sayısından etkileniyor. RTB House’un araştırmasına göre, 12 tane ürün yer daha banner’lar akıllı telefonlarda yüzde 1,4, tabletlerde ise yüzde 1,3 tıklama oranı sağlayarak en verimli dönüşüm oranını sunuyor.

Akıllı telefonlarda görüntülenen 12 tane ürün bulunan banner formatı, 6 ve 3 ürün bulunduran öbür fazla tıklanan bannerlara kıyasla yaklaşık yüzde 50 daha verimli. Tabletlerde de eş şekilde 12 tane ürün bulunan bannerlar yaklaşık yüzde 40 daha verimli.

Masaüstü kampanyalarda olduğu gibi mobil cihazlarda da daha fazla ürüne yer vermek tıklanma oranını artırıyor.

 

2. Banner’ın boyutu önemli

Mobil ortamda banner boyutu da ehemmiyet taşıyor. RTB House, mobil ortamda servis edilen 300×250, 320×100 ve 320×50 boyutundaki üç farklı popüler bannerı analiz ederek bu formatların en etkili olanının 300×250 formatındaki banner olduğunu saptadı. 300×250 formatı akıllı telefonlardaki tıklanma oranı yüzde 1,03 ile öbür formatlara göre en iyi değere sahip olurken, tabletlerde bu nispet yüzde 1,04 olarak gerçekleşti.

 

 

3. Mobili dijital stratejinin parçası haline getirin

Mobil cihazlar günlük yaşamın bir parçası hâline gelirken, pazarlama profesyonelleri bu alandaki reklam planlamalarını optimize etmek ve yatırım art dönüşü fırsatlarını fazla iyi gördüler. Önemli olan hedef kitleye masaüstü ya da mobil üzerinden kişisel yeniden hedeflemenin de yardımıyla ulaşmayı başarmak. Bu doğrultuda mobil cihazların tek başına yeterli olmadığını unutmamak gerekiyor. Mobil cihazlar, bütün dijital pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak konumlandırılmalı.

Bir önceki yazımız olan Instagram Konum Bazlı Hikayeleriyle Geliyor! başlıklı makalemizde Etkileşim, İnstagram ve Instagram hikayeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı.
Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz