Muhteşem Sosyal Medya Resimleri Oluşturmak İçin 9 Görsel Araç

0

Sosyal Medya Resimleri Oluşturmak İçin 9 Görsel Araç

1 Yüksek kaliteli ve telif hakkı istemeyen bir resimle başlayın

Hem Pexels hem de Unsplash’ta ücretsiz ve kaynak göstermek zorunda kalmayacağınız yüksek çözünürlükte yüzlerce resim bulabilirsiniz. Unsplash daha çok manzaralara resimlerine odaklanmıştır. Pexels ise daha çok iş ve teknoloji ile alakalı fotoğraflara odaklanmıştır.

Pexels ile blog makalelerinde, üstbilgilerde, slayt süslemelerinde ve sosyal medya paylaşımlarında kullanabileceğiniz yüksek çözünürlükte resimlerden oluşan devasa bir fotoğraf kütüphanesine ulaşabileceksiniz.

pexels

Pexels aynı zamanda bir düzenleme sitesidir. Dolayısıyla diğer ücretsiz fotoğraf kaynaklarından sınırsız fotoğraf sağlayarak geniş bir kaynak oluşturmaktadır.

2 Muhteşem renk kartelasını keşfedin

Adobe Color CC (Eski adıyla Adobe Kuler) Adobe’nin ücretsiz kullanıma sunduğu ve görsel içeriklerinizdeki bütünleyici renklerinizi tanımlamanıza yardımcı olan renk düzenleme aracıdır. Renkleri tanımlamada seçtiğiniz herhangi bir rengin RGB ya da HEX koduna erişmenizi sağlar.  Uygulamayı bilgisayarınızdan ya da akıllı telefonunuzdan kullanabilir görsel içeriklerinizin mükemmel görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

adobe-color-cc-1

3 Önceden tasarlanmış ikonları kullanarak avantaj elde edin

Flacticon ile 159,624 adet (ve artmakta olan) PNG ikonlara ücretsiz erişebilirsiniz.

Facebook reklamlarınız için veya Twitter resimleriniz için bir email ikonu mu arıyorsunuz? 1300’den fazla email ikonu arasından istediğinizi seçebilir ve renk ve boyuta göre istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Evet Flaticon yalnızca email ikonu alanında 1300’den fazla ikon veya istediğiniz başla bir alanda binlerce ikon sağlamaktadır.

Bilgilendirici, karikatürize reklam veya Twitter resmi mi arıyorsunuz? Öyleyse 1,800’den fazla Avatar ikonu sizi beklemekte.

flaticon-2

Flaticon, yaklaşan bir webinar, konferans, veya slayt sunumu için görsel malzeme hazırlama ihtiyacı duyduğunuzda en kullanışlı ikon kütüphaneniz olacaktır.

4 Optimal kontrast renk düzeni oluşturun

ColorZilla renklerin hex kodu, RGB kodu ve resmi isimlerini görmenize izin veren bir Chrome eklentisidir. Eklentideki Color Picker fonksiyonu sayesinde en optimal kontrast renk düzenini elde edebilirsiniz. ColorZilla seçilen rengin hex kodunu otomatik olarak panoya kopyalar.

5 Mükemmel font kombinasyonunuzu bulun

Neyse ki fontlar konusunda uzman olmak zorunda değilsiniz. Femmebot ile font uzmanlarının çokça tercih ettiği 25 font kombinasyonuna kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu kombinasyonların görsellerinizle ve sayfa formatınızla uyumluluğunu test edebilirsiniz.

femmebot-

Femmebot’un font tavsiyeleri görsel içeriklerinizi zenginleştirmek için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Bir kez başladığınızda sizi ve takipçilerinizi en çok cezbedecek font düzeninizi kısa sürede bulacaksınız.

6 Bütün bu özellikleri bir arada bulunduran bir görsel içerik düzenleme aracı kullanın

Artık kendi görsel içerik araçlarınıza sahipsiniz. Şimdi adeta profesyonel grafik tasarımcılarının elinden çıkmışçasına güzel içerikler hazırlayabileceğiniz bir platforma ihtiyacınız var.

Aşağıda Buffer tarafından oluşturulmuş muhteşem görünümlü bir sosyal medya postunu görüyorsunuz.

social-post-example-1

Bu postu yukarıda saydığımız araçları kullanarak oluşturabileceğiniz gibi ücretsiz görsel içerik oluşturucu olan Canva, Google Drawings ve PicMonkey ile de yapabilirsiniz.

7 İhtiyaç duyacağınız tüm gereksinimler Canva’da mevcuttur.

Canva, sosyal medya için görsel içerik üretmek amacıyla kurulmuştur. Bu itibarla Canva, size hızlı bir şekilde muhteşem sonuçlar üretecektir. Uygulama içerisinde önceden hazırlanmış sosyal medya post şablonlarına kolayca ulaşabilir ve içeriklerini ihtiyacınıza göre kolayca düzenleyebilirsiniz.

canva

Not: Canva’nın ücretsiz versiyonu küçük çaplı işletmeler ve bireysel kullanıcılar için yeteri derecede imkan sağlamaktadır. Ancak  “Canva for Work” versiyonu aylık 10$ 

ile üyeliği aktif etmekte ve kullanıcılarına marka logosu kaydetme, renk içeriği kaydetme, font kaydetme, kayıtlı tasarımlar üzerinde yeniden değişiklik yapma ve bütün bu çalışmaları takım arkadaşlarıyla paylaşma gibi çeşitli imkanlar sunmaktadır. Siz değerli kullanıcılara tavsiyemiz ücretli versiyonu kullanmaya karar vermeden önce ücretsiz versiyonu en az bir kez denemenizdir. Çünkü kanımızca bu versiyon da sizi tatmin edecek özelliklere sahip.

8 Google Drawings ile muhteşem görselinizi oluşturmaya başlayın

Google Drawings çoğunlukla göz ardı edilen bir görsel içerik düzenleme aracıdır, çünkü bu uygulama Google Drive’ın bir parçasıdır. Bu uygulamayı öğrenmek diğerlerine göre daha fazla uğraş gerektirse de onlara nazaran daha güçlü bir görsel içerik oluşturma platformudur.

Uygulama içerisinde 500’den fazla font ayarına, güçlü katmanlama ve biçimleme ayarlarına kolaylıkla erişebilirsiniz. Dağınık veya bütünleşik araçlar mükemmel çalışmalar oluşturmanıza imkan tanımaktadır. En güzel yanıysa uygulamanın tamamıyla ücretsiz olmasıdır.

google-drawing

Not: Eğer sosyal medya görsel içeriklerinizi oluşturmak için Google Drawings kullanıyorsanız sayfa boyutu ayarınızı manuel olarak ayarlamak zorundasınız. Aşağıda bu konuda size yardımcı olacak bir ölçekleme listesi ekledik.

Facebook fotoğraf boyutları:

  • Kapak fotoğrafı – 828 x 464
  • Profil fotoğrafı – 360 x 360
  • Link bağlantı resmi – 1200 x 628
  • Paylaşılan fotoğraf boyutu – 940 x 788

 

Twitter fotoğraf boyutları:

  • Başlık fotoğrafı – 1500 x 500
  • Profil fotoğrafı – 500 x 500
  • Tweet fotoğrafı – 1024 x 500+

Instagram fotoğraf boyutları:

  • Profil fotoğrafı – 180 x 180
  • Paylaşım fotoğrafı – 1080 x 1080

9 PicMonkey ile güzel resimlere odaklanın

Aslında PicMonkey foroğraf editleme programı olmasına rağmen bu özelliğinin yanısıra kaliteli ve hızlı sosyal medya görseli oluşturmak için de kullanılabilmektedir. Ancak baştan uyaralım programın ücretli ve ücretsiz versiyonları arasında önemli derecede farklılıklar mevcut.

picmonkey

PicMonkey yazı fontunuzun veya kenarlıklarınızın, görselin arka plan rengine mükemmel bir şekilde uyum sağlamasına olanak tanımaktadır. Ayrıca güçlü bir fotoğraf editleme programıdır. İkon ve fotoğraf kütüphanesi oldukça geniş olan bir uygulama olan PicMonkey’de fontlar ve birçok özellik ücretsiz versiyon için oldukça sınırlıdır. Ücretli versiyon için ise aylık $4.99’ı gözden çıkarmanız gerekmte.

Aşağıda Twitter’da kullanılmak üzere tasarlanmış bir post görmektesiniz. Bu grafik Flaticon, Google Drawings, Fammebot ve Colorzilla kullanılarak oluşturulmuş bir grafik.

Social-post-example-2

Eğer bütün araçları tek bir platformada kullanmak ve birçok içerik tasarlamak  istiyorsanız Canva sizin için güzel bir seçim olacaktır. Google Drawings karmaşık grafik çalışmaları ve ekip paylaşımı gerektirecek durumlar için güzel bir seçim olacaktır. PicMonkey görsel ağırlıklı sosyal medya stratejisi takip etmek isteyenler için güzel bir seçim olacaktır.

Sonuç Olarak

GİF’ler, bilgi görselleri, slaytlar veya postlar üzerinde çalışıyor olsanız da olmasanız da hiç şüphesiz görsel içerikler sosyal medya için vazgeçilmez unsurdur. Burada tanıttığımız ücretsiz araçlar sayesinde hızlı ve cazip içerikler oluşturmak sizin elinizde.

Bir önceki yazımız olan Waze Zor Kavşakları Önleyecek başlıklı makalemizde waze ve Waze Zor Kavşakları Önleyecek hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz