Mynet, AMP ve PWA desteği ile Google I/O 2017’de boy gösterdi

0

Geçtiğimiz hafta düzenlenen geliştirici konferansı Google I/O 2017‘de boy gösteren Mynet, AMP ve PWA olarak yenilenen mobil web sitesi ile dikkatleri çekti. Etkinliğin ana sahnesinde yer saha “The Mobile Web: State of the Union” oturumunda Google tarafından PWA partnerleri arasında gösterilen Mynet, AMP Ads desteğine de kavuştu.

Kısaca anlatmak gerekirse “Accelerated Mobile Pages” yani hızlandırılmış mobil sayfalar olarak adlandırılan AMP, mobil sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan bir kodlama yöntemi. Basit bir çalışma mantığına sahip olan AMP, müsait olan sayfaları Google önbelleğinde saklar ve kullanıcıların daha hızlı bir şekilde mobil siteleri yüklemesine imkan tanır.Açık kaynak kodlarına sahip olan AMP projesinin isteyen herkes tarafından kullanılabileceğini de ekleyelim.

PWA yani “Progressive Web App” ise mobil web sitelerinin mobil uygulamalarla beraber hibrit bir şekilde geliştirilmesi olarak açıklanabilir. PWA sayesinde muhtelif özellikler bir araya getirilerek hibrit ve daha yetenekli çözüm oluşturulabilir.

AMP ve PWA ile yüzde 25’lik gelir artışı!

Google’ın konferansta paylaştığı rakamlara göre AMP ve PWA desteği sayesinde Mynet’in mobil web sitesi 4 kat hızlandı. Sayfada geçirilen ortalama sürede yüzde 43, celse başına dolaşılan sayfa sayısı olarak yüzde 34 artış görülürken, web sitesinden derhal çıkma oranında ise yüzde 24’lük bir iyileşme yakalamış.

AMP desteği sayesinde Mynet’in makale sayfalarında sayfa gösterimi başına yüzde 25 seviyelerinde bir gelir artışı olduğunu da ekleyelim. Mynet’in de yer aldığı “The Mobile Web: State of the Union” oturumunu aşağıda bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Google Play kredisi kazandıran uygulama: Google Ödüllü Anketler başlıklı makalemizde anket, Google ve Google Ödüllü Anketler hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Halkla İlişkiler, Girişimcilik, Reklamcılık, Sosyal Medya gibi çeşitli alanlarda çeşitli seminer ve konferanslara katılım sağladı. Kurumsal firmalarda, iletişim ajanslarında ve çeşitli özel sektörlerde 5’den fazla iş ve staj deneyimi edindi. İş ve staj hayatında Halkla ilişkiler (PR), Kurumsal İletişim, Medya İletişimi, Müşteri İlişkileri alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi. Dijital İletişim, Dijital Pazarlama, Dijital İtibar, Dijital Krizler ve Çözümleri, Dijital Sosyal Sorumluluklar, Dijital Reklam, Girişimcilik, SEO, E-Ticaret alanlarında kendisini geliştirdi. Şuan Performance Marketing Specialist olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz