Neden Dijital?

0

Dijital mecraların ölçülebilir ve planlanabilir olması pazarlama faaliyetlerinde dijitali kullanmak isteyen reklamveren için çok önemlidir. Reklamverenin dijital reklam kanallarını kullanması, hedef kitlesine daha hızlı yakınlaşmasını ve daha hızlı hedef kitlesiyle etkileşim kurmasını kolaylaştırır. Dijital pazarlama reklamveren için bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar, dijital outdoor panoları ve oyun konsolları gibi farklı cihazları kullanarak tüketici ile etkileşimli bir iletişime girdiği alandır.

Dijital reklamcılık sayesinde doğru mesajla, doğru zamanda, doğru hedef kitleye erişebilirsiniz. Gelişmiş hedefleme seçenekleri ile dijital pazarlamanın artılarını avantaja çevirerek daha efektif yayınlar yapabilirsiniz. Dijitalde hedef kitlenizi bulur, ayrıştırır ve reklamlarınızı gösterirsiniz. Tüketiciyle ilişki kurmak ve etkileşime geçmek dijital mecralarda daha kolaydır. Belirleyeceğiniz hedef kitleyle erişim ve indeks oranlarınız daha yüksek olur. Geleneksel pazarlamanın aksine dijital pazarlama çift yönlü iletişim imkanı sağlar. Tüketiciyle daima iletişim halinde olursunuz.

Dijitalde reklam planlarınızı ve bütçelerini kontrol edebilirsiniz. Yayınların zaman planını belirleyebilirsiniz. Reklam takibi yapmanız daha kolaydır. Dijital mecralarda reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini gerçek zamanlı olarak ölçümleyebilirsiniz. Ölçümleme toolları kullanarak yayınların durumu hakkında bilgi sahibi olarak bütçenizin nerelerde, nasıl tükendiğini görmüş olursunuz. Rakiplerinizin reklam yayınlarını analiz edebilir ve rakiplerinizin reklam platformlarındaki harcamalarını kısmi de olsa inceleyebilirsiniz.

Dijitalde sitenize koyacağınız mecra kodları ile sitenizi ziyaret etmiş olan internet kullanıcılarına yönelik yeniden pazarlama yayınları yapabilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları cookie’leyerek elde ettiğiniz verilerle internet kullanıcılarını farklı sitelerde hedefleyebilirsiniz. Belirttiğimiz bu yayınlarla marka bilinirliğini ve satış yapma olasılığını arttırmak mümkündür.

Reklamveren dijital kanallarda yayın yapmak istediğinde bir dijital ajansla çalışarak  veya kendi içinde oluşturacağı dijital ekiple kampanyalarını yönetebilir. Profesyonel bir dijital ajansla çalışmak reklamveren içi artı bir değerdir. Reklamveren kendi bünyesinde bulunduracağı bir dijital pazarlama uzmanı ile dijital ajansla olan iletişimini daha verimli hale getirebilir. Günümüz dünyasında teknolojilerin hızlı değişip ve gelişmesi sonucunda yeni reklam mecraları ve formatları çıkmaktadır. Markaların genç hedef kitlelerine ulaşabilmesi için dijitalleşmesi ve dijital platformları kullanması kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. Markalar dönüşüm için teknolojiyi ve dijitali kullanmalıdır çünkü bugün iş dünyasının en önemli hikayesi teknoloji ve teknoloji odaklı dijital girişimlerdir.

Bir önceki yazımız olan Facebook ve Instagram Reklam Modelleri başlıklı makalemizde facebook, Facebook ve Instagram Reklam Modelleri ve İnstagram hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Mahmud Altundemir

Performans Marketing ve Online Medya Planlama alanlarında kendisini geliştirmeye devam ediyor....

Yorum Yaz